Катерино, відчини-но!

katya

В Україні чимало дівчат, яких охрещено цим гарним ім’ям. Звертаються до них по-різному, але завше мило: Катю, Катрусю, Катре, Касюню, Катрусенько. Ще більше про Катерину складено пісень – народних і авторських. Немало і знатних українок з іменем Катерина, котрі прославили рідну землю у всьому світі.

Свята покровителька усіх Катерин жила на межі ІІІ і IV століть нашої ери. Походила вона із багатого роду правителя Александрії Єгипетської. В ті часи Александрія була центром еллінської культури. Дівчина здобула хорошу освіту, вміла читати, зналася на медицині, вільно спілкувалась кількома іноземними мовами. Тогочасні письмові джерела зазначають, що св. Катерина була не тільки розумною, а й вродливою.

Коли Катерина досягла повноліття, батьки почали шукати їй нареченого. Юнаки з багатих і знатних родин імперії просили руки правителевої доньки, але жоден із них не став обранцем. Дівчина заявила, що погодиться стати дружиною лише тому, хто перевершить її в усьому: знатності, багатстві, красі та розумі. Тоді Мати Катерини, таємна християнка, привела її до свого духівника – монаха, котрий жив на самоті в печері неподалік. Старець чув про розум Катерини і вирішив схилити її до християнської віри. Він розповів дівчині, що знає Юнака, який перевершує її в усьому. Монах вручив Катерині ікону Богородиці з Немовлям на руках і навчив молитви, яка має допомогти дівчині побачити чудесного Юнака – Сина Божого.

Всю ніч Катерина молилась, і їй явилось видіння: Пресвята Діва Марія з Дитям на руках. Проте Немовля відверталось від Катерини, не бажаючи дивитись на нехрещену особу. Наступного дня дівчина знову прийшла до старця. Той охрестив її і порадив зберігати чистоту (з грецької ім’я Катерина означає “чиста”). Після хрещення Катерині знову явилась Божа Матір з Немовлям, яке тепер дивилось на дівчину ласкаво і вручило їй перстень на знак заручин з Небесним Нареченим. Після пробудження дівчина виявила перстень у себе на руці.

Тим часом в Александрії проходили великі язичницькі святкування, на які прибув сам імператор. У жертву язичницьким богам приносили не тільки тварин, а й сповідників християнства. Зважаючи на своє знатне походження, Катерина прийшла до імператора, щоб заступитись за християн і довести правду християнської віри. Імператор запросив до палацу п’ятдесятьох наймудріших філософів і риторів, які мали переконати дівчину в протилежному. Однак своїми доказами та вірою Катерина легко перемогла їх.

За наказом імператора дівчину схопили і наказали закатувати. Коли Катерина спокійно підійшла до знаряддя тортур для колесування, невидима сила розбила його. Тоді Катерина сама поклала голову під меч ката, і з рани замість крові потекло молоко. За переказами, ангели перенесли тіло мучениці Катерини на вершину гори Синай. Ставши свідками страждань і твердості духу Великомучениці, багато жителів Александрії навернулись до християнства. Хрещення прийняли 200 воїнів, які на власні очі бачили тортури святої, дружина імператора та Порфирій Стратилат.

Не дивина, що ще якихось 100 років тому дівчата і хлопці молились до св. Катерини, просячи у неї заступництва і доброї життєвої долі. Сільські юнки в цей день (7 грудня) ходили в сад, зрізали гілочку вишні і ставили у воду. Якщо вишня «оживала» на Меланки – пускала пагінці, то це був добрий знак.

Найкращі привітання з Днем ангела для Катерини

katerini-3

Тепер навряд чи в цю ворожбу вірять навіть сільські дівчата. Однак, вечорниці й посиденьки ніхто не забороняв. Якщо є десь тепла і світла місцина, де можна посидіти й пожебоніти про своє, про дівоче, то дівчата залюбки це роблять. А щоб не було так сумно, беруть зі собою рукоділля та цікаві історії.

І трішки про сім відомих Катерин

Катерина – героїня твору Тараса Шевченка. Згодом її образ став символом понівеченої і зневаженої України. Сюжет цього твору відомий зі шкільної програми.

Катерина Білокур – самобутня художниця, майстер народного декоративного живопису, представниця «наївного мистецтва». Самотужки навчилась малювати і все життя малювала квіти. Її творчістю захоплювалась уся Європа. А от вдома її таланту майже ніхто не розумів. Причина в тім, що на початку ХХ століття у жінок була одна дорога – вдало вийти заміж. Про освіту, а тим більше мистецтво не могло й бути мови. Катерина Білокур заплатила за свій талант самотністю, славою і безсмертям!

Катря Гриневичева – українська письменниця, яка довгі роки жила в еміграції. Її найбільше знають за історичними повістями «Шестикрилець» (1935) та «Шоломи в сонці» (1928).

Катерина Козак – найстаріша жителька світу, мешканка Івано-Франківщини, яка прожила 117 років. Катерина Козак жила за Австро-Угорщини, ЗУНР, совітів; була свідком двох світових війн. Усе життя пані Катерина пропрацювала в місцевому колгоспі, не цуралася найважчої праці. Довгожителька ніколи не лежала в лікарні, не вживала жодної пігулки.

Катерина Ющенко – українська й американська економістка, підприємець, друга дружина третього президента України Віктора Ющенка (2005–2010). Мала успішну кар’єру в уряді США та в приватному бізнесі, нині займається благодійною діяльністю і разом із чоловіком виховує двох доньок і сина.

Катерина Серебрянська – заслужений майстер спорту з художньої гімнастики, олімпійська чемпіонка. Художньою гімнастикою почала займатися з 4 років. Багатократна володарка призових місць на Чемпіонатах світу з художньої гімнастики, володарка кубка Європи та триразова володарка Кубка «Гран-Прі», абсолютна чемпіонка світу та Європи, гордість України.

Катерина Штанко – українська художниця та письменниця. Учасниця багатьох українських та зарубіжних міжнародних виставок. Працює у техніці акварель, еколайн, графітний олівець. У цієї художниці самобутній стиль – впізнаваний і легкий. Чимало дітей виросли на казках, які свого часу оформила ця знана художниця. Катерина Штанко тішить своїх шанувальників дотепер. Щоправда, має вона дуже талановитого послідовника – свого сина Володимира, який також чудово малює.