Лідер за фахом

Наталя Матвійчук зараз навчається в УАЛ (Українській Академії Лідерства). Про особливості та користь такого навчання – у нашій розмові.

ual_poltava

Довідка: Українська Академія Лідерства – це 10-місячна освітня програма розвитку для випускників шкіл віком від 16 до 18 років. Навчання триває 6 днів на тиждень, а студенти проживають у кампусах Академії. Програма допомагає молоді знайти своє призначення, пізнати країну та світ, усвідомлено обрати майбутню професію та розкрити лідерські якості. В основі навчання — три елементи розвитку: фізичний, емоційний та інтелектуальний.

Під час навчання та роботи студенти здобувають навички самопізнання, аналізу суспільних викликів, командної праці, комунікації, щоб краще зрозуміти себе, країну і світ, в якому ми живемо. Навчання для студентів є безкоштовним — кожен, хто успішно пройде відбір, здобуває ґрант, що покриє проживання, харчування, експедиції, страхування здоров’я тощо.

ual_grupa_nich

– Наталю, як так склалося, що ти пішла в УАЛ? Важко було туди потрапити? (Розкажи про етапи вступу і особливості екзаменів).

– Про академію я дізналась 3 роки тому, коли проводився набір ще в першу Українську академію лідерства, і зразу запалилась ідеєю туди вступити. Через 3 роки, вже в 11 класі, я подалася в академію. При вступі вас не запитають результати ЗНО, і не дадуть тести на 100 запитань. УАЛ – це неформальна освіта, тому і потрапляють туди лише найкращі і ті-хто-пройшовши-прискіпливий-відбір.

Щоб вступити в УАЛ мені довелось пройти 3 етапи відбору. У 1 етапі я заповнила анкету для вступу, у якій написала мотиваційний лист, своє бачення певних речей, розв’язала логічні завдання. Мою анкету відібрали і запросили на регіональний відбір, який проходив у Львівському осередку УАЛ. Там я була цілий день від 8 години до самої ночі. Була дуже насичена програма. Нас перевіряли на роботу в команді, рівень англійської мови, мотивації, здавали APFT (ArmyPhysicalFitnessTest — перевірка фізичної готовності військовослужбовців Армії США), щоб перевірити наші фізичні можливості.

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

Після такого насиченого дня я знову з нетерпінням чекала наступного листа, з яким би я потрапила на 3 етап – національний відбір. І він таки прийшов. Я поїхали на 2 дні у с. Родатичі біля Львова. Це були надзвичайні 48 годин без сну, відпочинку, постійних завдань і активітів. Нас перевіряли, чи ми зможемо перебувати у темпі академії і на три складові розвитку в УАЛ: фізичний, емоційний та інтелектуальний. А вже після цього залишалось надіятись на краще і думати, чи добре себе проявив на відборі. Якщо ти вступаєш в академію, то треба бути готовим поїхати в інше місто – (я зі Львова, а навчаюсь в Полтаві), бо це повинен бути повний вихід з твоєї зони комфорту у всіх значеннях. У тебе не буде можливості обрати 1 з 5 осередків.

ual_grupa

– Скільки часу ти там будеш навчатися і що цікавого опануєш?

– Все навчання триває 10 місяців. Починаючи з відкриття у вересні і закінчуючи випускним у кінці червня. Важко відповісти, що я опаную. Напевне, те, що буде мені корисне протягом цілого життя, а не просто інформація як в школі.

УАЛ – це про дискусію, дебати, шукання сенсів, «дивитись глибше і бачити дальше» і про діло, яке змінює світ довкола і людей, які в ньому знаходяться. В УАЛ є національні лектори, з якими ми вивчаємо. Руханка, легка атлетика, гігієна, дієтологія, функціональні спроможності «кібертіла», структура та функції людського тіла, драматургія, естетика смаку (кулінарне мистецтво), естетика простору та часу (архітектур), теорія та практика комунікації, Oral Communication, English, конфліктологія, командотворення, групові динаміки, статеве виховання, практична логіка, фінансовий менеджмент, я і суспільство (Соціологія), вступ до політики, філософія, історія, українська писемність, релігієзнавство. І це лише мала частина того, що опановуємо і структуризуєм.

– Відомо, що студенти (чи як вас краще називати) УАЛ живуть і навчаються в інших містах, а також їздять здобувати досвід в інші країни. Як у тебе досвід?

-Майже всі студенти академії вчаться не у своєму рідному місті, а на іншому кінці країни. Я зараз у Полтаві і я ніколи не могла подумати, що буду тут жити, але УАЛ вміє дивувати. У лиcтопаді всі осередки УАЛ були у експедиції в Ізраїлі. Чому Ізраїль? УАЛ – це прототип Ізраїльської Махіни, яку Роман Тичківський (засновник УАЛ) взяв за приклад, а також історія Ізраїлю і історія України має багато чого спільного.

Якщо ви подумали, що ми гуляли містами і ночували у розкішних готелях, то ви дуже помиляєтесь. Ми спали у пусталі, працювали на фермах, відвідали парламент, відвідали Ядвашем (музей Голокосту), поторгувались на місцевому ринку, познайомились зі студентами ізраїльських махін, були з ними на програмі, жили у їхніх сім’ях на шабат. Хтось патрулював корів у ночі, щоб їх не вкраливбили, хтось знову був на плантаціях, хтось був біля Сектору Газа, і так ще можна продовжувати довго. Ми досліджували абсолютно всі сфери життя ізраїльтян від простих робочих до політичної еліти і функцій державотворення. Також у травні нас чекає експедиція у країни ЄС, де ми будемо досліджувати державотворення в Європі.

ual_izrail

– По закінченні УАЛ студентам видають якісь посвідчення чи повноцінні дипломи? До якої освіти це належить: середньої спеціальної, незакінченої вищої тощо?

– Найбільш шокуючим для всіх є те, що після УАЛ ти не отримаєш жодного диплому, тобі не виставлятимуть оцінок протягом року, і ти не матимеш жодних сесій чи контрольних. Все побудовано на власній мотивації, а після закінчення ти будеш мати дипломи з тренінгів, рекомендації з стажувань, волонтерств і всього, на що захочеш піти. УАЛ – це неформальна освіта. Після 10 місяців тебе чекає Університет чи волонтерська програма чи ще якийсь унікальний шлях, який ти собі обереш.

– Що цікавого і корисного ти навчилась в Академії Лідерства і чи будеш здобувати навчання в інших ВНЗ України?

– Пройшло 6 місяців і я навіть не можу описати кількома реченнями те, що мене навчила академія. Тобі розказують якісь очевидні речі, які перед тим ти навіть не здогадувався і не задумувався. Твій світ з маленького Львова раптом стає всією Україною і Ізраїлем, а намет у дощову ніч, плацкартний вагон (Полтава-Львів – 16 годин), будиночок у містечку біля сірої зони, маленька кімната махіни в Ізраїлю – все стає твоїм домом. Твій кругозір розширюється у сотні разів, а сам ти стаєш кращою версією себе. Після закінчення я хочу вступити в УКУ або Могилянку, або ЛНУ Франка. У перших 2 випадках на культурологію, а в останньому на менеджмент мистецтва, а от магістратуру я буду здобувати вже за кордом у одному кращих Університетів, але це вже згодом. Спочатку освіта в Україні.

Дякую за розмову. Бажаю тобі застосувати свої лідерські навички у житті та бути успішною як у професійній. так і у приватній царині.

Спілкувалась Оксана Кришталева, Львів