Автентика від Майстерні Магди Дзвін

Якщо піднятись вулицею Личаківською (у Львові) до Винниківського ринку і повернути трішки наліво і вгору, то там, власне, і можна знайти Майстерню Магди Дзвін. Це – невеличке навіп-підвальне приміщення, в якому так багато цікавих мистецьких речей, що самому не збагнути – треба екскурсовода.

magda_dzvin3

Зустріла мене на порозі Анна Рогатинська – майстриня, яка працює у цій Майстерні та проводить майстер-класи з іншими цікавими людьми. В іншій кімнатці працював майстер Сергій – спеціаліст із художньої вибійки на тканині, і не тільки… Я так зрозуміла, що усі, хто туди приходить і там працює, мають багато розмаїтих захоплень і багато що вміють робити руками. До того ж, добре знаються на тонкощах автентики і вміло відрізняють її від мас-культури.

Засновницею та ідеологом Майстерні є п. Оксана. І позаяк п. Анна мала ще пильні справи, я радо поспілкувалась із нею та поставила кілька запитань.

magda_dzvin2

– Розкажіть будь ласка, що лежить в основі роботи Майстерні Магди Дзвін?

п. Оксана: взагалі Майстерня виникла як громадянська відповідь на події Майдану. Гідність не народжується на порожньому місці. Гідність виникає з ідентичності. А ідентичність будується на традиції. Отже Майстерня зародилась як творчий дослідницький простір у різних сферах мистецтва та наук. Нині основним напрямком роботи Майстерні Магди Дзвін є відродження традиції хатньої вишивки – осмислене оволодіння давніми техніками вишивки, ткання, кроями народних строїв та дослідження традиційної опільської ноші.

Ми зібрали колекцію традиційної ноші, де представлені взірці з різних регіонів України, на яких можна побачити велику частину характерних для наших теренів стібків.

За три роки роботи Майстерні ми вже встигли частково зреалізувати цікавий авторський проект «Бунтівне століття», в основі якого лежить ідея осмислення історичних подій та розвитку мистецтва і прослідковування чутливості останнього до історичних процесів. Цей проект реалізовували та вдихнули в нього життя Вікторія Дерев’янко та Христина Танюк. Був цікавий дослідницький проект з дітками. Англійський клуб, який проводила Мар’яна Кухтяк. Майстерня реконструкції українського строю сформувала вишивальні навички та знання про етнографічні особливості різних регіонів у багатьох жінок.

magda_dzvin

– Бачу, що у більшій кімнаті – чимало довідкової літератури та наочних зразків тканого, вишитого, мережаного і готового одягу. Усе це можна помацати, понюхати, прикласти до себе і розпитати про найдрібніші деталі.

п. Оксана: звісно ми розпочали навчання з книжок, паралельно виникла колекція. Книг багато і вони як чисто технічні, як скажімо книга пані Олени Стахурської чи пані Тані Дяків-О’Ніл, так і етнографічні. Книг зібралось багато, намагаємось мати в бібліотеці все, що було чи зараз видається, бо так наші слухачі можуть почитати собі щось перед заняттям, поглибити свої знання. Хочеться публічно висловити нашу вдячність пані Ірині Свйонтек за серію підготованих нею книг по вишивці Гуцульщини, Покуття. Це величезні масиви взірців з паспортами місцевості – що є надзвичайним надбанням для нашої культури! В нас є бібліотека для друзів Майстерні, де багато художньої літератури і це важлива складова Майстерні. Ми пропагуємо читання.

magda_dzvin4

– Викроївши зі щільного графіка хвильку часу, до розмови приєдналась і Анна Рогатинська. Майстриня відповіла на кожне моє запитання. Зрештою, я думала, що багато вже всього вичитала дотепер і знаю про українську автентику, але таки чимало речей мене щиро подивували.

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

п. Анна: ми з Галиною Ліщинською проводимо майстер-класи як по окремих техніках, так і по цілих сорочках. Тоді досліджуємо регіональні особливості, крої, розробляємо схеми та вивчаємо характерні стібки. Зазвичай обираємо сорочки з нашої збірки або просимо наших друзів-учнів надати якісь цікаві взірці.

magda_dzvin5

– Пригадайте якусь цікаву історію, пов’язану із зразками сорочки чи фрагментами вишивки?

п. Оксана: зараз нам подарували пішву, яку мати вишила синові, висланому в Магадан на заслання. Ця пішва помандрувала з Волині в Магадан. Тоді повернулась на Львівщину разом з живим власником. І зараз донька того чоловіка подарувала її Майстерні. Ми зберігаємо такі свідчення, бо це не лише наша традиція, але й свідчення – історичний факт записаний в матеріальній культурі.

– Примітно і те, що у Майстерню Магди Дзвін приїздять добре знані майстри. Тут за три роки вже побували: Оксана Космина, Андрій Єрмаков, Ольга Нарбут, Надія Вакуленко з Решетилівки, Олександр Опарій та Богдан Петричук майстри ткацтва Дарина Алєксєєнко та Галина Гром.

п. Оксана: завжди цікаво запрошувати людей з різних регіонів, бо важко осягнути все добре та детально, а коли людина глибоко досліджує свій регіон, то багато важливих особливостей стає їй відомо і вона ними радо ділиться.

– А для дітей шкільного віку щось плануєте?

п. Оксана: нещодавно почала свою роботу і дитяча творча студія “Малярик” – мистецтво сповідує принцип свободи самовираження, тому для дітей це саме те! Зараз ще плануємо розпочати роботу етнографічного клубу для дітей – перед Різдвом розпочнемо з вертепу та коляди. Часто на заняття мами приходять з дітками і це гарно, коли вчаться вишивати мама та донька! Минулого року пані Дарія Височанська надала стипендію для учениці школи Ганусі, вчителька з якої вчилась в Майстерні.

– І, нарешті, хто така Магда Дзвін?

п. Оксана: це творча жінка, котра не тільки є господинею Майстерні, але й котра пише книжки і всіляко сприяє тому, аби творчі люди мали місце і можливість почерпнути корисні практичні навики.

Магда Дзвін не є господинею Майстерні. Майстерня – це спільна праця та спільна власність. Магда Дзвін є засновницею та минулі три роки меценатом Майстерні. Магда Дзвін – поет і в Майстерні реалізовує арттерапевничний авторський проект – Поетичну майстерню.

Майстерня Магди Дзвін зареєстрована як спільнота у Фейсбук: https://www.facebook.com/majsterniamagdydzvin/

Дякую за цікаву змістовну розмову. Мені захотілось прийти на якийсь із Ваших майстер-класів та побути у творчій атмосфері. А ще навчитися чогось корисного. Бажаю вам гарного творчого лету і неймовірних цікавих подій із гарними людьми!

Світлини Майстерні Магди Дзвін

Спілкувалась Оксана Кришталева, Львів