Букет, який можна з’їсти

Найкраще дарувати букет, який можна з’їсти або додати до маринадів. Про смачну і поживну зелень.

buket_specii

Справжній господині краще дарувати букетик, який можна покришити до зупи, дати до салатів чи маринаду або засушити і зробити з них спеції. Про корисні властивості такого букетика й поговоримо.

БАЗИЛІК – буває зелений і бордовий. Це – популярна в кулінарії рослина з м’яким і солодким ароматом, справжній король кухні. Базилік додають до макаронів, страв із м’яса, дичини і яєць. Ця приправа добре поєднується з ріпчастою цибулею, часником і естрагоном (тархуном). Особливо смачний базилік у поєднанні із сиром моцарелла та італійською пастою.

БУКЕТИК ГАРНІ (фр. bouquet garni) – букетик із сухих запашних трав, загорнутих у лаврове листя, перев’язаний кулінарною ниткою або загорнутий у мішечок з бавовняної тканини. Використовується як приправа при приготуванні супів, бульйонів, тушкованих страв, соусів з метою поліпшення їх аромату та смаку. Обов’язково виймається зі страви перед її подачею на стіл. Традиційно включає петрушку, чебрець та лавровий лист.

Необов’язкові компоненти: базилік, черноголовка, листя селери, кервель, розмарин, перець, чабер та естрагон. Іноді додають моркву, селеру, зелену цибулю, ріпчасту цибулю, коріння петрушки.

ЕСТРАГОН (тархун) – здавна використовують як тонізуючий, бактерицидний, протицинговий та сечогінний засіб. Рекомендують його для покращення роботи шлунка та обміну речовин, для профілактики та лікування авітамінозу, а також як протиглистний засіб.

Серед спецій тархун вважається однією із найкращих. Хоча він із роду полинових, від нього не відчувається ніякої гіркоти. Його додають для ароматизації оцту та гірчиці. Використовують при солінні огірків, томатів, баклажанів, грибів, патисонів. Також його використовують при приготуванні тонізуючих напоїв. Колись була така солодка водичка “Тархун” зеленого кольору. Продавали її у скляних пляшках.

КРІП – у свіжому вигляді зелень додають в салати, супи, другі блюда з м’яса, риби, овочів, в соуси і підливки. Кріп надає неповторний аромат молодій картоплі, відвареній квасолі, пікантний смак сиру, омлету. Кулінари радять не змішувати кріп з іншими зеленими приправами.

ЛЮБИСТОК – не дуже популярна, але дуже корисна приправа. Листки і м’які стебла додають до супів та бульйонів, а також до маринадів. Здавна любисток вважали українським народним афродизіаком. А втім не варто зловживати любистком, адже він має міцний пряний запах і смак. Не всі його полюбляють. А от у маринадах він – незамінний, адже додає пікантні нотки і чудовий присмак.

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

МАЙОРАН – свіже листя та квіткові бруньки містять ефірну олію, запах якої нагадує аромат перцю, м’яти та кардамону разом узятих. Він гіркуватий на смак і є доброю приправою до рибних, м’ясних і овочевих салатів, а також до перших і других страв. Також майоран використовують як приправу для грибних страв і до напоїв. Майораном часто замінюють перець та інші прянощі. Майоран покращує смакові якості солоних та маринованих огірків, томатів, патисонів, кабачків.

МАТЕРИНКА (орегано) – входить до складу пряних сумішей для паштетів, начинок з ліверу або м’яса, домашніх ковбас. Материнку додають до смаженого, тушкованого і запеченого м’яса, соусів і підлив. В італійській кухні нею ароматизують піцу. У деяких європейських країнах з материнкою готують страви з печериць, що відрізняються ніжним смаком і ароматом.

М’ЯТА – сушене і свіже листя м’яти додають і в десерти, і в м’ясні страви, і у випічку. Це прекрасна приправа до овочевих супів. У свіжому вигляді м’яту часто додають до пікантних м’ясних страв, особливо з баранини, риби, птиці. Свіжа м’ята застосовується для консервування томатів, додається до мочених яблук, квашеної капусти.

ПЕТРУШКА – листя і м’які стебла петрушки підсилюють апетит. А також її можна пожувати в невеликих кількостях після трапези для того, щоб освіжити дихання. Петрушкою прикрашають салати та другі страви, додають до супів.

РОЗМАРИН – широко використовують для ароматизації алкогольних напоїв: горілки, лікеру, медових вин і навіть пива. Особливе поєднання розмарину відмічено з грибами і часником.

РУКОЛА – має пряний та гострий смак. В основному використовують для салатів, а також як овочевий додаток до м’ясних, рибних страв та паст. Смакує як додаток до бутербродів. В прибережній Словенії (особливо в Копері) руколу додають до сирного чебурека. В Італії часто використовують для приготування піци. Також застосовується як інгредієнт песто на додаток до базиліку або як його заміна. Рукола сталапопулярною в Україні нещодавно – лише 10 років тому.

СЕЛЕРА – Всі частини (листя, черешки та коріння) рослини використовують при приготуванні перших та других страв, салатів, напоїв, соусів. Кореневище використовують також у сушеному вигляді.

ЧАБЕР (чебрець, тим’ян)- Широко застосовується в тушкованих і запечених стравах, а також салатах і супах. Ідеально підходить для маринування м’яса і риби. особливо з картоплі і капусти, також є чудовою приправою для супів з бобових – гороху, квасолі і сочевиці.У домашньому консервуванні його застосовують при засолюванні томатів і огірків.