Бузина чорна

buzina

– У лікувальних цілях використовують лише бузину чорну. В природі існує ще бузина червона і трав’яниста – її до уваги не беремо.

– Назва походить із грецької ‘sambuce’ (самбука) – тип музичного інструменту, який виготовляють з її пагонів. Латинська назва бузини sambucus згадується вже у Плінія, і можливо, що вона утворена від грецького sambyx – “червона фарба”. Фарбувальні властивості бузини використовуються з глибокої давнини і до наших днів.

– Українські назви бузини – баз, базник, бездерево, безд, бзик, бзина, бзина чорна, бзиско, бзік, боз, боздер, боздерево, бозина, бозник, бозняк, будзина, буже, буз, бузина, бузина біла, бузина чорна, бузник, бузок, пусторил, пусторосль, хабзина.

– Квітки бузини засушують та використовують для ароматизації шампанських вин і коньяків. А ще квіти бузини можна смажити і споживати як закуску.

– Запах квiтiв бузини вiдлякує гризунiв, комарiв i тарганiв. Саме з такою метою квіти тримали вдома в букетах або підвішеними у пучки.

– Квітки, квіткові бруньки й листки бузини використовують у лікувальних цілях як потогінний і сечогінний засіб, при застуді, кашлі, для інгаляції та полоскань.

– Доспілі ягоди бузини використовують для виробництва вин, наливок, лікерів, варення, желе, мусів, киселів, чайно-кавових сурогатів, спирту, начинок для цукерок і пирогів. Згущеним соком підфарбовують червоні вина.

– Плоди бузини застосовують для фарбування шовкових тканин у червоний колір. Квітки збирають для добування ефірної олії. Раніше сік бузини чорної використовували як чорнило для письма.

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

– Бузинові кущі приваблюють своїм запахом котів. Кора бузини, як і корінь валеріани, містить валеріановую кислоту, запах і смак якої дуже полюбляють пухнасті та смугасті.

– Ще кількасот років тому люди вірили, що бузина – чортове зілля, адже нечистий її посадив і колише на ній своїх дітей, а сам ховається під корінням.

– Народні легенди оповідають, що колись гілки бузини відьми використовували для польотів. У Греції з бузини робили сопілки.