Час великого посту

velikii_pist2

Сорок весняних днів, протягом яких ми готуємось до Великодня – це чудова нагода впорядкувати свої думки і позбутися зайвого баласту. Це період не лише прибирання в хаті, а й внутрішнього духовного очищення та вдосконалення. Це час для медитацій (роздумів), заспокоєння, впокорення і аналізу попередніх вчинків. Це сповідь і визнання своїх гріхів. Це можливість посидіти в тиші та врівноважити душу і приготувати її до великої радості Христового Воскресіння. Як молоді кажуть – це таке собі перезавантаження. І цей час треба прожити корисно, а не пригнічено.

Не раз можна почути від декотрих людей, що під час посту не можна їсти м’яса, яєць і молока, не можна взагалі слухати музики, навіть сміятись і танцювати. Однак, сенс посту — не в тому, щоб чогось не їсти, а у нашій концентрації на головному в житті. Категоричні люди переживають піст не як можливість впорядкувати свою душу, а як своєрідну покару – такого не повинно бути! Звичайно, обмеження їжі, зокрема м’ясної та солодощів, є для багатьох із нас чималим випробуванням, та й не всім можна обмежувати себе у їжі. (Є матері, хворі, діти, старші люди, які не можуть собі цього дозволити). Однак, лікарі-дієтологи дійшли наукових висновків, що піст лікує, адже організм має можливість відпочити від інтенсивного переварювання їжі та очиститись від зайвого жиру і шлаків.

Тілесне постування допомагає зосередитися на нашому внутрішньому світі: розібратися у цілях та цінностях, щиро покаятися та прийняти світлі думки. Але ніхто не забороняв виявляти позитивні емоції, тішитись щоденними радощами чи казати іншим добрі слова. Просто в часі великого посту кожен зосереджується на собі. А коли це робить більшість людей, то й витримати великий піст значно легше та приємніше.

Закінчення масниці називають сиропусним тижнем, оскільки це останні дні, коли можна вживати в їжу молочні продукти. Прощена неділя – остання перед постом, увійшла в нашу релігійну культуру завдяки ченцям з Єгипту. За 40 днів до свята ченці вирушали в пустелю, де в самоті дотримувалися посту і посилено молилися. Декотрі не поверталися з небезпечної подорожі, тому перед дорогою вони просили один у одного вибачення за всі гріхи і образи. Поступово ця традиція поширилася на більшість християн.

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

Найважливішим пунктом великого посту є сповідь та молитва. Власне, заради цього і прийнято готувати себе до аналізу думок та вчинків. Зазвичай в цей час охочих посповідатися дуже багато. Не кожен може витримати довгу чергу. Тому варто подбати про це заздалегідь і не відкладати все на останній тиждень або знайти церкву, де немає великої громади – у містечку чи в селі. Останній тиждень перед Великоднем – найважливіший. І, звичайно, Страсна П’ятниця – кульмінація. Однак навіть якщо ви не сповідуєте традицій великого посту, пам’ятайте про те, що поруч із вами є ті, хто в цей день ідуть до Плащаниці. Поважайте почуття і переживання інших. Тоді інші знатимуть, що ви – культурна людина, хоч і не християнин.

Доведено, що той, хто дотримується великого посту і протягом 40 днів розмірковує над собою, потім значно легше переживає стреси і негаразди у житті. Отож, затямте собі, що піст – це не покарання і не обмеження себе у їжі, не притлумлення своїх емоцій, а можливість поприбирати у власній голові та викинути все зайве! Бажаю всім зустріти Великдень у мирі, любові та з легкими думками!