Череп – чоловічий символ

cherep

Череп – один з найпопулярніших символів в чоловічих аксесуарах і прикрасах. Череп – один з найдавніших символів, який до сих пір активно зображають в аксесуарах. Ця символіка об’єднує, мабуть, дуже різні групи людей з різними смаками та уподобаннями.

Схимники православних монастирів, пірати, готи, рокери, есесівці, гусари, льотчики, емо і багато інших груп, використовують череп в своїй символіці. Що ж приваблює в цій, здавалося б, страхітливою символіці настільки не схожих людей?

cherep1

Череп – один із символів, який містить в собі відразу два протилежних сенси. Череп одночасно є і символом смерті і символом протистояння їй. Питання про життя і смерть, про безсмертя завжди хвилювали людей, і череп як двоякий символ і життя і смерті, а також життя і безсмертя, є доступним символом для різних трактувань і філософствувань на ці теми.

У стародавньому Римі череп з кістками символізував перемогу над смертю. Череп використовували воїни під час тріумфальних переможних походів, і завжди супроводжували латинською фразою, що стала в наш час крилатим висловом: «Memento mori», що з латинської перекладається – «пам’ятай, що ти смертний». Вважалося, що нагадування про смерть додавало воїнам обережності, майстерності і спритності і приводило їх до перемоги, а череп захищав в битвах. Воїни древнього Риму наносили зображення черепа на одяг, а також зображали на тілі.

У слов’янській культурі походження символу черепа має християнське коріння. Традиційно використовується череп з перехрещеними кістками і має назву «Адамова голова». У православ’ї за переказами, прах Адама перебував на Голгофі – там, де відбулося розп’яття Христа, Його кров омила череп Адама і в Його особі все людство – даруючи можливість порятунку.

cherep2

Символічне значення черепа з кістками в православ’ї – це звільнення від смерті і можливість порятунку. Череп і кістки – Адамова голова досі наноситься на чернечу схиму, а так само використовується в натільних хрестах і розп’яття.

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

Більшість зображень черепа належить до військового часу. Особливо популярною символіка була у військах Західної Європи. Перші згадки відносяться середині 19 століття. І вперше використовувалася в ударних гусарських полках прусської армії Фрідріха Великого.

«Гусари з мертвою головою» – «Totenkopfhusaren» наносили срібний череп на чорні шапки, що символізувало єдність війни і смерті на полі битви. Пізніше, в тому ж столітті, символіка «смерті-безсмертя» з’являється і в британській армії. У 1855 році, під час Кримської війни, після битви під Балаклавою символіка доповнюється стрічкою з написом «OR GLORY» – «(СМЕРТЬ) АБО СЛАВА».

Символіка так само використовувалася французькими емігрантами-роялістами, що боролися проти революційного режиму. А в подальшому і в фінських, болгарських, угорських, австрійських, італійських і польських військах.

Під час Другої світової війни символ черепа почали використовувати німецькі військові, наприклад дивізія СС «Тотенкопф».

У наш час символ черепа досі використовується у військовій атрибутиці, зараз його використовують воїни найманці під час різних конфліктів. У субкультурах череп як символ безстрашності перед смертю і швидкістю використовується байкерами – мотогонщиками.

Про любов до черепа у мексиканців можна писати окрему статтю, адже в цій культурі поминання померлих, яке відзначають на початку листопада, стало цілим культом.

Фото срібної прикраси – від Light Rider