Мандаринки під ялинку

Звичай купувати і дарувати мандаринки на свято Миколая, католицьке Різдво, Новий рік і взагалі – протягом зими так прижився у нашій традиції, що замінити його чимось іншим уже неможливо… а чим? І чому – мандаринки?

mandarinki_pid_yalinku

Причин – кілька. Причина перша: ще 20-30 років тому мандаринки були дефіцитом. Як і апельсини. Зараз у це важко повірити, але в радянські часи апельсини та інші цитрусові можна було придбати лише у столичних універмагах великих міст, або з-під поли завдяки тісному знайомству із продавцями. А продавці в СРСР були розпорядниками товарів, недоступних усім, хранителями і вершителями одвічного совіцького дефіциту.

Причина друга і не остання. Кисло-солодкі фрукти яскравих забарвлень контрастують із чорно-білою графікою зими і часто стають добрим ліком від сезонних застуд. Навіть якщо спершу почепити мандаринки на ялинку чи покласти у кошик разом з горішками, цукерками чи медяниками, відверто-помаранчевий колір створить у хаті свято і тепло. Щоправда, багато їсти мандаринок за один раз не радять. Все-таки вони більше кислі, аніж солодкі.

Причина третя: цитрусові їдуть до нас здалеку і швидко псуються. Мабуть, саме тому вони – ніжні, далекі, екзотичні – такі бажані. І не тільки мандаринки. Усе, що везуть і везли до нас здалека, найбажаніше.

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

Причина четверта і найважливіша. Традиція дарувати мандарини на Новий рік з’явилась у Китаї. Для жителів Піднебесної мандаринки – символ фінансового благополуччя. Саме тому, завітавши у гості на Новий рік, вони обов’язково дарують два мандарини господарям будинку. Проводжаючи гостя, господарі будинку підносять гостям два інших мандарина – від себе. Таким чином вони бажають один одному фінансового благополуччя.

. . . . . . .

Причина п’ята і не випадкова: якщо вже тих мандаринок на базарах і в крамницях так багато, якщо ціни на них не такі вже й кусючі, то краще купити і почастуватись самому та поділитися із друзями. Для цього й існують свята – подарувати комусь сонце в долоні. Таке, як мандаринка.

Оксана Кришталева зі Львова