Посткросинг – мистецтво обміну листівками

postkrosing2

Матеріальна культура невпинно і тихо відпливає у минуле. Але ще залишились люди-романтики, котрі люблять писати «класичні» листи і надсилати їх звичайною поштою. Напевно, хтось із таких людей і придумав Postcrossing понад 10 років тому. Посткросинг або обмін листівками по всьому світу. А віднедавна це захоплення з’явилось і в Україні.

Посткросинг — проект, створений для можливості отримання листівок з усього світу; виник під впливом буккросингу, вільного обміну книжками. В основі принципу обміну листівками лежить єдина база всіх учасників проекту, а також механізм видачі адрес, спрямований на те, щоб різниця між відправленими і отриманими листівками у кожного учасника була мінімальною. При цьому в посткросингу має місце система непрямого обміну, тобто відправляючи листівки одним користувачам, учасник отримує їх від інших.

www.postcrossing.com/ – це адреса сайту міжнародного пост кросингу

Щоправда, без інтернету стати посткросером неможливо. Якщо ви хочете одержувати листівки з усього світу і надсилати їх у різні куточки планети, насамперед, слід зареєструватись на сайті Посткросингу і трішки розповісти про себе та написати свою надійну адресу. Тоді, ознайомившись із правилами пересилання, попросити 5 адрес. Кому і в яку країну випаде адреса – суцільна лотерея. До певної міри це навіть цікаво. Щоправда, і це можна відкоригувати, поставивши галочки у налаштуваннях – наприклад, одержувати листівки тільки зі своєї країни чи тільки з окремих країн, та найкраще, звісно ж, з усього світу. Разом із запропонованою адресою на Вашу поштову скриньку прийде повідомлення про те, кому слід надіслати листівку і який реєстраційний номер вказати на ній. Змінювати чи відмовлятись не можна, адже сайт починає відраховувати дні, відколи Ви попросили адресу. Якщо листівка з якихось причин не долетить до адресата за 60 днів, то її вважають зниклою або протермінованою. (На сайті українського посткросингу таким терміном є 30 днів). Тоді треба буде знову просити адресу і надсилати листівку іще комусь.

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

Попросивши адресу якогось іншого посткросера, можна буде довідатись, які саме листівки любить адресат, а чого просить не надсилати. Найчастіше полюблять листівки без конвертів, із багатьма красивими марками і побажаннями рідною мовою. Зрештою, якою мовою писати і про що, вказано на сторінці кожного посткросера. Та якщо у вас немає жодної із бажаних листівок, ви маєте право надіслати таку, яку вважаєте за потрібну – з видом свого міста, з ромашками чи ведмедиком.

postcrossing-ua.com/ – адреса сайту українського пост кросингу

Є ще одна важлива деталь, без якої посткросинг не зміг би координувати кількість листівок і адресатів. Це – номер, який висвітлюється вгорі над адресою. Номер складається із двох латинських літер (залежно від країни) та власне комбінації цифр, які треба ретельно і без помилок написати на листівці адресатові. Наприклад, для українців це завжди UA-10236…, для поляків PL-8955…, для білорусів BY-2304…, для Нідерландів NL-3207… Хтось, одержавши вашу листівку, заходить на свою сторіночку і реєструє її, вписавши номер і цифри. Те ж саме маєте зробити й ви, коли одержите чиюсь поштівку. Саме завдяки цим номерам Ваша адреса потрапляє у загадкову лотерейну чергу для ще когось у світі.

Завдяки цьому захопленню можна знайти друзів і листуватися приватно, підбираючи саме такі листівки, які обох найбільше цікавлять. Також на сайтах міжнародного і українського пост кросингів є теми, форуми, новинки тощо.

Підбір листівок – то ціле мистецтво. Зазвичай їх купують у поштових відділеннях або у мистецьких галереях. Можна розсилати й рекламні листівки чи виготовити самому. Також для колекціонерів є кілька сайтів з листівками, які можна замовити лше інтернетом, а доставляють їх рекомендованою поштою. Завдяки популярності пост кросингу на ринку України з’явились дуже цікаві й гарні листівки сучасних ілюстраторів.

Час від часу зазираючи на свою сторінку, Вам буде легко і зручно від слідкувати, на якому етапі зараз та листівка, що Ви її комусь надіслали. Всі листівки поділяються на три категорії: у дорозі (travelling), отримана (registered), Закінчився термін доставки (expired).

Примітно і те, що з кожним разом Ви можете відправляти і одержувати більше листівок. Усе залежить від Ваших бажань і можливостей. Для далекого зарубіжжя треба марок на суму, еквівалентну 0,60 чи 0,70 $ USD за діючим курсом, а для листівок в межах України достатньо лише марочки на суму 2 грн. 40 коп. (станом на кінець 2016 року). Зрештою, листівки можна відсилати тоді, коли у вас є час і бажання – не обов’язково бігти на пошту наступного ранку. А це також, погодьтеся, зручно.

Люди-посткросери бувають різними і з розмаїтими мухами у голові та забаганками. Хтось пише – надішліть мені, мовляв, будь-яку листівку, нехай це буде для мене сюрпризом! А хтось просить не надсилати дурнуватих метеликів і ляльок, натомість надає перевагу листівкам з видами спорту чи карт світу. Ще хтось страшенно боїться мишей чи клоунів, тому, звичайно, не бажає одержувати листівки з такими огидними зображеннями. Хтось переконливо просить не надсилати листівок з рекламами піцерій та якихось взуттєвих крамниць, яких тепер повно, і листівки там можна хапати жменями. Справді, це не дуже гарно і зовсім несерйозно відсилати комусь дармову листівку з адресою мережі крамниць, коли хтось спеціально обирає для вас те, що ви любите.

Дуже високо цінують листівки саморобні чи авторські. Якщо ви вмієте і любите фотографувати, то можете роздрукувати свої найкращі світлини і надіслати її комусь. Щоправда, фотопапір не такий цупкий, аби клеїти на звороті марки. Тому радять приклеїти світлину на картон, а ще краще зробити паспарту чи так звану рамку. Або роздрукувати на цупкому крейдованому папері шляхом кольорового лазерного друку.

Цікаві факти про листівки

– Першу листівку проекту було відправлено із Португалії і мала вона код id PT-1.

– 14 жовтня 2011 року компанією PostNL, що здійснює поштові послуги на території Нідерландів, був випущений блок марок, присвячений Посткросингу.

– Популярність цього романтичного захоплення призвела не тільки до відродження попиту на листівки, а й зробила їх настільки актуальним товаром, що в Росії, Білорусі, Нідерландах, США стали з’являтися інтернет-магазини, що спеціалізуються виключно на продажу ексклюзивних листівок.

– Статистика офіційного сайту свідчить, що сумарна відстань, пройдена усіма відправленими в рамках проекту листівками, становить понад 50 млрд км, що в 330 з гаком разів перевершує відстань від Землі до Сонця.

– Незважаючи на те, що на сьогоднішній день користувачі з США відправили більше листівок, ніж фіни, листівка з кодом FI-1000000 була відправлена раніше, ніж US-1000000 Сталося це 27 січня 2011 року, а для учасників із США аналогічне подія відбулася трьома тижнями пізніше.

– В базі даних Посткросингу числиться 11 листівок, відправлених з Антарктиди (що має власний код AQ в системі ISO 3166). Жодна з них, однак, не була в дійсності відправлена із південного континенту — справа в тому, що система дозволяє користувачеві вибрати при реєстрації будь-яку країну, в тому числі відмінну від не зазначено в адресі, також внесена в систему.

– Десятимільйонна листівка, зареєстрована 27 січня 2012 року, була відправлена з Японії до Німеччини.

Тому, якщо ви й справді хочете зробити своє життя романтичним і барвистим, долучайтесь до всесвітнього проекту Посткросинг і не розцінюйте цю статтю як приховану рекламу, бо мені за неї ніхто не заплатив жодної копійки.

підготувала Оксана Кришталева