Сир, сметана, молоко

sir_smetana

МОЛОКО

– Найпопулярнішим у світі є коров’яче молоко. На другому місці – козяче! Це молоко надзвичайно багате на кобальт і вітамін В12, що бере участь в кровообігу і обмінних процесах. Саме з козячого молока роблять, звичайно, сир рокамадур, каприно і фету. Щоправда, іноді козяче молоко може мати характерний запах, який подобається не усім. Та є в кози ще одна перевага – вона не хворіє на туберкульоз.

– Декотрі вчені вважають, що тільки дуже давні нації у світі вживають молоко без шкідливих наслідків для здоров’я. До них належать і українці.

– Із молока готують багато корисних продуктів: вершки, сир, кефір, йогурт, масло, ряжанку тощо. Для того, аби виготовити 1 кг сиру, треба використати 10 л молока. Для 1 кг масла – 21 л молока.

– Для тих, у кого підвищена кислотність, радять до кави додавати молоко.

– Для вегетаріанців придумали “немолочне” молоко – його виготовляють із кокоса , мигдалю, конопель та сої.

– Молоко містить в собі речовину «Казеїн», яку використовують для виготовлення багатьох видів пластику, клею і фарб.

– Слово «Галактика» походить від грецького слова «galactos», що означає — молоко. Саме тому нашу Галактику називають “Чумацький шлях” або по-англійськи “Milky Way”. Щодо укр. назви “Чумацький шлях” існує легенда про те, що чумаки везли із Криму сіль і розсипали її дорогою -так з’явилась наша галактика.

– До найкалорійніших видів молока із великим вмістом жиру належить тюленяче й китове. Найменш жирним є коняче і осляче молоко.

– Кумис – напій, який виготовляють з молока степових кобил, славиться тим, що чоловіків бадьорить, а жінок молодить.

– Господині радять відмивати посуд з-під молока спочатку в холодній воді, а потім у гарячій. Якщо відразу обробити посуд гарячою водою, то молочний білок стає в’язким, клейким і погано відмивається зі стінок.

sir

СИР

– Під час приготування твердого сиру утворюються дірочки. Це через рух бактерій, які “газують”. Коли газ вивільняється, газові бульбашки утворюють дірки в сирі. Фахівці дали їм назву – «очі».

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

Пармезан — найбільш відомий у світі італійський сир, його називають королем сирів, або сиром для королів.

– Кажуть, що саме сир Камамбер (сорт м’якого жирного сиру) став пичиною появи на світ легендарної картини Сальвадора Далі «Стікаючий годинник». Скуштувавши за вечерею сир Камамбер, Далі присів перед незакінченим полотном, загасив світло і почав міркувати про дивовижний смак цього сиру.

– Як відомо сир Рокфор має цвіль, ця цвіль називається «Penicillium рогуефорті», її вирощують в лабораторних умовах (це цвіль їстівна і тому її і додають до даного сиру).

– Ковбасний сир і сулугуні коптять для кращого зберігання.

– Бринза – популярний в українських Карпатах сир. Слово позодить з румунської мови, де означає “сир” у широкому сенсі. Виробляють бринзу Карпатах традиційно чоловіки, на полонинах, у літній період. Перед тим вони заготовляють будз, із якого потім і роблять бринзу.

– Будз виготовляють приблизно так. Спочатку в свіже молоко додають спеціальний сичужний фермент зі шлунка ягнят. Після того, як молоко загусне, його добре вимішують. Потім сир виливають в марлю на якийсь час для проціджування. – Бринзу роблять із будзу, додаючи сіль та дають йому постояти кілька днів. Бринза довго зберігається.

sir_smetana2

СМЕТАНА

– Слово “сметана” прийшло в укр. мову із праслов’янської – буквально “змітати”, “зглсити”. Не дивина, адже сметану збирають ложкою із поверхні молока.

– Сметана – це кисломолочний продукт, одержаний із вершків і закваски.

– Сметану додають до салатів, тушкування, перших страв тощо. Роблять косметичні маски.

– Іноді сметану можуть виготовляти із порошку. Вона однозначно не матиме такого смаку, як натуральна.