10 грудня – День Нобеля

Нобелівська премія – одна із найбільших світових нагород, яку присуджують найкращим винахідникам у галузі фізики, хімії, фізіології або медицини, літератури та економіки.

nobel

Засновано премію згідно із заповітом шведського підприємця, винахідника та філантропа Альфреда Бернарда Нобеля, який винайшов динаміт. Альфред Нобель, єврей за національністю, народився в Стокгольмі в 1833 році, і прожив 63 роки. Весь свій статок (близько 31,5 млн шведських крон) він призначив на фінансування міжнародної премії.

Розмір грошової премії змінюється щорічно і становить приблизно 1 мільйон доларів. Окрім грошової винагороди лауреат одержує золоту відзнаку.

За сто років існування цієї престижної премії найбільше її удостоїлись представники США.

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

Найзнаменитіша жінка Нобелівської премії — Марія Кюрі. Вона двічі була номінована на отримання нагороди. У 1903 році — за дослідження радіації, в 1911 році завдяки Марії з’явилися такі нові елементи в хімії, як радій і полоній.

nobel2

Загалом 44 рази Нобелівську премію отримували жінки, причому лише 16 разів – за досягнення у галузі однієї з трьох природничих дисциплін. Це лише три відсотки. Дві жінки отримали премії з фізики, чотири – з хімії та 10 – з медицини.

У 1974 році Фонд Нобеля ввів правило, згідно з яким Нобелівська премія не присуджується посмертно. До цього було лише два випадки посмертного присудження премії: у 1931 році — Еріку Карлфельдту (з літератури), і в 1961 році — Дагу Хаммаршельду (премія миру). Відтоді нагороджують лише живих.

Світлана Алєксієвич – білоруська російськомовна письменниця та публіцистка українського походження і поки що єдина за 100 років лауреатка Нобелівської премії з літератури за 2015 рік.