13 серпня – Всесвітній день шульги

livoruki

Насамперед зауважимо, що в українській мові немає слова “лівша”. Того, хто більше послуговується лівою рукою, називають “шульгою”. Вчені кажуть, що 10-11% всіх людей на планеті – шульги. І це не примха й не бажання виділитись із натовпу – так працює їхній мозок.

У високорозвинених країнах дітей ніколи не перевчали писати і все робити правою рукою (десницею). Скажу більше – для ліворуких випускають предмети (напр.,ножиці )та музичні інструменти, обернені на лівий бік. А ще 30-40 років тому бідних дітей, котрі проживали на наших теренах, злісно перевчали бути праворукими. Для чого? Для того, щоб бути, як усі й не виділятися. Старші люди вірили, що цих 10 % людей мають щось не від світу цього. Вони просто не вивчали психології.

Всесвітній день ліворуких вперше відзначали 13 серпня 1992 за ініціативою британського Клубу ліворуких, створеного в 1990 році.

ФАКТИ ПРО ЛІВОРУКИХ

– Наш мозок сам вибирає, яка рука буде домінуючою. Якщо більше розвинена права півкуля мозку, активною стає ліва рука, і навпаки, якщо більше розвинена ліва півкуля, то головною рукою буде права. Швидкість зв’язку між лівою і правою півкулями кори головного мозку у ліворуких набагато вища, а це перевага при роботі з великим числом імпульсів.

– У Стародавньому Римі шульг називали «зло» (sinister), а давні германці звали їх «нездарами». Середньовічні служителі церкви трактували ліворукість як вірну ознаку схильності до чаклунства. На Русі лівшам забороняли давати свідчення в суді. Вважалося, що шульгою був сам диявол. Тих, які відчувають панічний страх перед ліворукими, називають сіністрофобами.

– Проблема такого негативного ствалення до ліворуких – у термінології. В багатьох мовах слово “лівий” має негативне забарвлення і є синонімом слів “незграбний”, “фальшивий”, “нещирий”, “викликає підозру”. А “праворукий” – асоціюється із “правильним”, “праведним” і “справедливим”.

– Амбідекстри – (ні, це не порода собак), це люди, котрі вміють однаково вправно володіти як правою, так і лівою рукою. Авжеж, цього можна навчитися, але більшою мірою такі властивості вроджені.

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

– Зараз на планеті живе близько 700 млн ліворуких, які є особливими, причому не тільки в біологічному плані. Психологи дослідили, що серед них дуже багато творчих і талановитих.

– Ліворукими бeли такі знамениті люди: Марк Твен, Леонардо да Вінчі, Мікеланджело, Бетховен, Сергій Рахманінов, Пол Маккартні і Рінго Старр, Мерилін Монро, Роберт Де Ніро. Ліворукими були Юлій Цезар та Олександр Македонський, Наполеон і Карл Великий, Уінстон Черчілль та Жанна Дарк, і навіть три президенти США – Рональд Рейган, Джордж Буш-старший, Білл Клінтон.

– У світі існують стипендії для ліворуких, які добре вчаться. У коледжі Джуніата, штат Пенсильванія, США, шульгам призначають стипендію під назвою Frederick and Mary F. Beckley Scholarship. Найуспішнішого чекає премія у $ 1000.