27 березня – День театру!

den_teatru2

Ініціатива святкування Всесвітнього дня театру належала Міжнародному інституту театру (ITI) у 1961 році. До відзначення такого дня приклав зусилля Жан Кокто, театральний діяч і актор з Франції, котрий оголосив сповіщення про таку урочистість 1962 року. Всесвітній день театру не є державним святом і не є вихідним днем. Але це не заважає вважати його професійним святом театральних діячів і робітників всіх театрів.

Перший театральний досвід датується 2500 роком до нашої ери в Єгипті. Точнішою стала дата 27 березня про першу театральну виставу у Стародавньому Римі. Ще більше склала у театр Стародавня Греція – зробила із найдавнішого театру ціле мистецтво, визначивши такі жанри, як трагедія і комедія, а також інші театральні форми.

До слова, термін «трагедія» із грецької дослівно означає «цапина пісня». Первісно трагедіями були пісні, присвячені богові родючості Діонісові, які хором виконували сатири, одягнені у цапині шкури, з прив’язаними копитами і бородами. Тому сатирів іноді називали просто цапами, а їхня пісня отримала таку назву.

Покровителькою театру вважають Мельпомену. Історія її сягає Стародавньої Греції. Згідно з віруваннями давніх греків, в результаті союзу верховного бога Зевса і богині пам`яті Мнемосіни на світ з`явилися дев`ять дочок. Це богині-музи, покровительки конкретної сфери або жанру: Кліо – історії, Євтерпа – музики і поетичного слова, Талія – комедії, Мельпомена – трагедії (а пізніше і театрального мистецтва в цілому), Терпсихора – танцю, Ерато – любовно-ліричного літературного твору, Полігімнія – пантомім і гімнів, Уранія – вивчення зірок і небесних тіл, Калліопа – народних оповідей і епосів. За даними деяких джерел, спочатку Мельпомена була покровителькою пісень, а згодом сумних наспівів. Згодом музу стали вважати уособленням трагедій в театральних постановках, а пізніше їй був «відданий» і театр цілком як явище.

Розрізняють драматичний, ляльковий, музичний театри і театр пантоміми. Останнім часом популярним є і театр тіней. У драматичному театрі щовечора на сцену виходять актори, щоб розповісти про життя героїв, яких вони зображують. Діючими особами лялькового театру є звичайно ляльки, якими керують актори-ляльководи. У музичному театрі сюжет розкривається мовою співу, інструментальної музики і танцю.

Пантоміма належить до виду сценічного мистецтва, у якому використовуються пластично виразні рухи, жести й міміка. Нерідко виступ актора-міма супроводжується музикою, яка створює емоційну основу образу. Пантоміма поєднує театральне і циркове мистецтво, а також може бути складовою балетної вистави.

Театр тіней зародився в Азії більш як 1500 років тому. Для цього виду театру використовують великий напівпрозорий екран і кольорові плоскі маріонетки, якими керують на тонких паличках. Маріонетки доторкаються до екрану ззаду і вони стають видимими для глядача. Рухомими є і живі актори, які пластично рухаються перед екраном, то наближаючись впритул, то віддаляючись на задній план. В Україні в жанрі театру тіней працюють, як мінімум 4 колективи — Театр тіней “Див” зі Львова, театр тіней Fireflies з Чернігова, театр тіней “Verba” та театр тіней «Teulis» з Києва.

Театральне мистецтво цікаве тим, що його твори містять у собі практично всі інші мистецтва: літературу, музику, образотворче мистецтво, хореографію. Для того, аби створити мистецьке дійство, у процесі задіяні люди розмаїтих театральних професій. Ось лише основні з них: режисери, автори, художники, композитори, хореографи, світловики, костюмери, гримери, актори, танцюристи, цілий оркестр та багато інших.

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

Найціннішою, звісно ж, є атмосфера, у яку занурюється глядач, ідучи в театр, як у храм мистецтва. Певна річ, виставу можна подивитись і по телевізору, і знайти в інтернеті. Однак, ніщо не замінить перебування в театрі та живу і талановиту гру акторів.

Привітання до дня театру

***

Театр – це море сподівань,

І нездійсненних побажань.

Це гарне місце відпочинку,

І восени і навіть взимку.

Тому я хочу привітати

Усіх людей із Днем театру!

***

Шановні слуги Мельпомени!

Всі театральні діячі!

Сьогодні свято і у мене,

Бо я — один із глядачів.

Бо я закоханий віддавна

В мистецтво ваше і в ваш храм.

Хай творчість ваша буде славною,

І хай щастить у всьому вам!

Щастить і завтра, і сьогодні,

Щоб кожний час був у вазі.

Хай будуть всі у вас — народні,

Бо ви заслужені усі!

***

Що «світ — театр»,

Ми знаємо не з преси.

Що ми актори —

Теж не новина…

Саме життя для всіх нас

Пише п’єси,

Де кожна дійова особа

Головна!

***

Акторська доля – сотні інших доль,

Натури і характери мінливі,

Переживати заставляє роль

Миттєвості журливі і щасливі.

Акторська доля – вічна боротьба

Добра і зла, як у житті, на сцені,

Акторська доля – непроста судьба*

Служити чесно строгій Мельпомені.

О скільки довелося Вам роле́й,

Ні, не зіграти – серцем пережити…

У Ваш чудовий творчий ювілей

Прийміть від нас овації і квіти.

(Тетяна Лавинюкова)