6 травня – День святого Юрія (Георгія)

yurii

Для українців, які належать до хліборобів, святий Юрій – особливо близький та рідний. З його іменем пов’язано багато легенд і переказів. Ім’я Юрій – слов’янська форма імені Георгій, що означає “хлібороб”.

Святий, мученик і воїн Георгій – покровитель візантійських імператорів, а пізніше і руських князів Коріятовичів. Цей святий є покровителем України, столичної Київської області, головної святині Галичини та Львова — Собору Святого Юра та опікуном Пласту.

Походив св. Юрій із князівського роду. Його батько обіймав високу посаду в римському війську, однак незабаром його скарали на смерть за Христа, а мати переїхала із сином у Палестину. Мати часто розповідала про християнських мучеників і про доблесний подвиг його батька, читала Святе Письмо. Юрій змужнів та вступив на військову службу. Завдяки своїм здібностям і відвазі, виявленим у боях, св. Юрій вже в молодості одержав звання полководця. Він став радником, супутником, наближеним імператора Діоклетіана, але був скараний за християнські переконання. Шанування Святого Юрія почалося з V століття, а в Русі-Україні з Х ст. День загибелі Святого Великомученика — 23 квітня (6 травня за новим стилем) — відзначається Церквами східного обряду і віднесений до числа церковних свят. До Юрія звертаються з проханням про здоров’я, про родючість землі, про допомогу і заступництво у боротьбі з ворогами рідної землі.

За народними повір’ями, 6 травня на землю приходить справжня весна. Вважають, що цього дня починає співати соловей і кувати зозуля. Святий Юрій відмикає небо й землю, випускає на волю росу й рослини. Роса в цей день має надзвичайні цілющі властивості: старші люди кажуть, що вона може сліпому зір повернути, дівчині красу подарувати, а якщо зібраною до сходу сонця росою окропити свійську птицю, то вона добре плодитиметься. Одне з найважливіших дійств цього дня — вигін худоби на росу. Радять поганяти свійських тварин свяченою вербою.

Славні львівські традиції розповідають нам про так звані ярмарки «юрашки». Проводили їх щороку у травні на площі перед собором св. Юра. Окрім потрібних у господарстві речей кожен порядний батько вважав обов’язковим купити дитині «юрашка». Це були солодкі пряники, які виготовляли з додаванням ванілі, кави, помаранчі та мигдалю. Тепер цю традицію відновили у Львові. Усі охочі можуть самотужки оздобити пряник солодкими поливами.

У світі ім’я Юрій вимовляють по-різному. Так у англійців – це Джордж, в іспанців – Хорхе, у білорусів та росіян – Юрась чи Єгор, у поляків – Єжи, а у французів – Жорж.

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

Юрій Дрогобич на прізвисько теж Котермак був відомим вченим епохи Відродження, освітнім діячем, поетом, філософом, астрономом і астрологом, першим автором друкованої книги. Відомий він в історії як ректор медицини і вільних мистецтв Болонського університету, професор і віце-канцлер Істрополітанської академії у Братиславі, професор Краківського Ягеллонського університету .

Юрій Винничук – український журналіст, письменник, редактор, мовознавець, перекладач родом з Івано-Франківщини. Понад 40 років живе у Львові. Автор краєзнавчих книг: «Легенди Львова», «Кнайпи Львова», «Таємниці львівської кави», міфологічної енциклопедії «Книга бестій». Автор власних прозових книг: «Спалах», «Вікна застиглого часу», «Місце для Дракона», «Діви ночі», «Житіє гаремноє», «Мальва Ланда», «Танґо смерті» та «Аптекар».

Юрій Саєнко – український композитор, заслужений діяч мистецтв України. У 1988 році став учасником театру-студії «Не журись!». Автор симфонічної сюїти «Різдвяні Фантазії», «Фантазії на теми мелодій Білозіра», мюзклу «Вірую» на слова Б. Стельмаха. Аудіо альбоми: «Ноктюрн для сина», «Улюблені вірші» (проект видавництва «А-ба-ба-га-ла-ма-га»), «Ангелику Божий…», «Як чоловік до Бога мандрував», «Народився Бог на санях», «Абетка» (проект видавництва «А-ба-ба-га-ла-ма-га»), «Абетка для незрячих», «Квіти у росі» та багато інших.

Юрій Андрухович – сучасний український поет, прозаїк, перекладач, есеїст. Кандидат філологічних наук. Живе і працює в Івано-Франківську. Автор текстів пісень гурту «Мертвий півень», есеїв та статей у журналі «Четвер». Його перу належать романи: «Рекреації», «Московіада», «Перверзія» та інші.

Юрій Горбунов – український телеведучий (канал 1+1), шоумен, актор. Народився в місті Новий Розділ Львівської області. Виріс на Івано-Франківщині. Навчався у Києві. Нещодавно здобув звання заслужений артист України.

Юрій Дяк – сучасний актор театру і кіно, родом із Вінниччини. У 2010 році закінчив Київський національний університет ім. І. Карпенка-Карого. Знявся у понад 30 фільмах та серіалах. Зокрема: «Брат за брата», «Жіночий лікар», «Навчи мене літати», «Жереб долі» та інших.