8 вересня — іменини Наталії

sv-nataliya

З латинської мови «Наталіс» перекладають як «рідний», “день різдва”, “день народження”.

Подружжя з Никодимії, Адріан і Наталія, жило у часи гнізного імператора Максиміана, який нещадно переслідував християн. Вони прожили в подружжі всього один рік. Коли Наталії повідомили, що чоловік став християнином і знаходиться у в’язниці, вона поспішила в темницю, і, зустрівши свого мужа, обцілувала його кайдани, словами втішала мужа і укріпляла його в вірі: “Блажен ти, дорогий муже мій, що увірував у Христа, бо придбав безцінне багатство. Не шкодуй за земним: ні краси, ні молодості (Адріану було тоді лише 28 років), ні багатства. Все земне – прах і тління. Богу угодна тільки віра і добрі діла, віра в Ісуса Христа – нагорода Небес”.

Очевидно, чим закінчилась ця сумна історія – християнин Адріан не зрікся своїх переконань, не приніс жертви поганським богам, за що і був страчений. Дружина Наталія залишилась вірною йомуі до кінця своїх земних днів залишилась християнкою.

Народні вірування повертають нас до збору урожаю. У цей день із прадавніх віків починали збирати овес у багатьох регіонах України. Тому її ще називають Наталею-овсяницею. У цей день існує звичай варити кисіль з вівса й пекти з нього млинці. 

natalii-imenyny

Знамениті Наталі-українки

Наталка-Полтавка – п’єса, написана Іваном Петровичем Котляревським під впливом української вертепної, шкільної драми, інтермедій. У ній зображено просту дівчину Наталку, до якої сватався возний, але Наталка вірно любила Петра. Вона була працьовита, співоча і принципова у своїх переконаннях.

Наталія Кобринська – українська письменниця, організаторка жіночого руху. Вона стала ініціатором першої української жіночої організації. «Перший вінок» заклав основи розвитку жіночих часописів, які редагували і видавали самі жінки.

Наталена Королева – українська письменниця. Повне її ім’я за старовинним іспанським звичаєм: Кармен-Альфонса-Фернанда-Естрелья-Наталена. Мати майбутньої письменниці, графиня Марія-Клара де Кастро Ласерда Медінаселі, із старовинного іспанського роду Ласерда. Батько Наталени — польський граф Адріан-Юрій Дунін-Борковський — займався археологією, жив переважно у Франції. Згодом після численних поневірянь Наталена одружилась із Королівим-Старим, українським письменником із Праги.

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

Наталя Забіла – українська письменниця, поетеса.Народилася у дворянській родині з великими мистецькими традиціями. Серед її предків — поет-романтик Віктор Забіла. Дід поетеси Пармен Забелло — скульптор. Дівчинка зростала в атмосфері захоплення художнім словом, музикою, живописом. І це, певна річ, вплинуло на її розвиток, художні смаки. Вона багато читала, зокрема твори Тараса Шевченка, і вже в дитинстві пробувала писати вірші.

Наталя Ужвій – українська радянська акторка театру і кіно. Була одружена з українським поетом-футуристом Михайлом Семенком (Михайль Семенко).В репертуарі Ужвій близько 213 ролей у театрі і 20 в кінофільмах.