День народження картопляних чипсів

chipsi2

24 серпня 1853 були вперше виготовлені картопляні чипси. Як і багато інших смачних та популярних винаходів, чипси з’явилися випадково.

Як то кажуть – нема зле, аби на добре не вийшло. Шеф-кухар одного з ресторанів, такий собі Джордж Крум, як завше, працював у місті-курорті Саратога-Спрінгс, що на сході штату Нью-Йорк (США). Він приніс одному багатієві змовлення – підсмажену картоплю. Тим багатієм був один із найуспішніших підприємців США XIX століття Корнеліус Вандербільт. І треба ж було статись такій оказії – замовник поскаржився, що картопля недостатньо тонко нарізана і вже хотів повернути порцію. Та Дж. Крум вирішив не упускати клієнта, і наступну порцію картоплі нарізав так тонко, що крізь неї, як то кажуть, можна було читати газету. Скоренько усе те посмажив і відніс примхливому клієнтові. Вандербільт був у захваті, а до того ж став частиною чипсової історії!

ЦІКАВО ПРО ЧИПСИ

– Чипси неймовірно калорійні. До прикладу: відварена або печена картопля (без жиру) – 83 кКал; товсті, добре просмажені скибочки картоплі домашнього приготування – 260 кКал; тонкі скибочки домашнього приготування – 320 кКал; чипси – від 600 до 700 кКал!

– У світі популярні не лише картопляні чипси, а й овочеві та фруктові. Щоправда, як і всі чипси, їх краще споживати після обіду. Серед фруктових популярні яблучні та бананові, а окрім картопляних – кукурудзяні, кабачкові та із перцем чи паприкою.

– За кордоном чипси споживають менше із пивом і більше – із розмаїтими соусами. Іноді на стіл подають спеціальну тарілку, в якій у кількох секціях є різні види чипсів, а посередині – спеціальне місце для соусу.

– Найбільше людей приваблює у чипсах оте характерне хрустіння. Хрумкаючи ними, можна заспокоїти нерви, зняти стрес і… поділитися чипсами із друзями.

– Є тисяча вісімсот двадцять два британських рецепта для «картоплі, обсмаженої в шматочках або стружках». Вона нарізається до чверті дюйма або просто через кулінарну тертку одразу в киплячу олію.

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

– Чому декотрі чипси шкідливі? Проблема у тім, що суачнсі виробники виготовляють їх із пшеничного та кукурудзяного борошна із додаванням крохмалю генно-модифікованої сої. А ще додають підсилювачі смаку. Словом, занадто багато “хімії”.

– Найдорожчі чипси від шведської пивоварної компанії St.Erik.продавали у коробках по 5 штук вартістю $56. Незважаючи на таку ціну, їх купували охоче. До складу чипсів додавали гриби Мацутаке з соснових лісів північної Швеції, трюфельні водорості з вод біля Фарерських островів, королівський кріп, зібраний вручну на півострові Bjäre тощо.

– Японці, які полюбляють усе екзотичне (не тільки морозиво зі смаком риби), відзначились і у асортименті чипсів. Так у них можна купити чипси зі смаком борщу, шоколаду, м’яти, огірка, лимона, пепсі, борщу і капучино.