День святого Андрія Первозваного

13 грудня православні християни відзначають день пам’яті святого апостола Андрія Первозваного. Українці шанують його по-особливому, адже вважають, що саме він приніс християнство на наші землі.

Християнська історія

Апостол Андрій походив із міста Віфсаїди (Витсаїди) у північній частині Палестини. У часи земного служіння Ісуса Христа в Палестині проживало багато греків. Тому й не дивно, що дехто з юдеїв носив імена грецького походження. Як і апостол Андрій, чиє ім’я в перекладі з грецької означає «мужній».

Разом із братом Симоном, котрий після хрещення отримав ім’я Петро, Андрій займався рибальством. Євангеліст Іоанн (1:40) розповідає, що Андрій був учнем Іоанна Хрестителя. Від нього він довідався про Ісуса та одним з перших визнав Його Месією і пішов за Ним. Саме тому його назвали Первозваним.

Після першої зустрічі з Христом Андрій одразу ж привів до Спасителя свого брата Симона. Ісус, побачивши двох братів, мовив до них: “Ідіть за Мною, Я вас зроблю рибалками людей!”. Ті негайно кинули сіті й пішли за Ним (Мт. 4:18-20).

Апостол Андрій був поруч з Ісусом протягом усього земного життя Спасителя. Був свідком проповідей Христа, Його чудес, страждань, смерті й Воскресіння. Разом з іншими учнями Андрій удостоївся бачити Господа після воскресіння і був присутній на Єлеонській (Оливковій) горі, коли Господь, благословивши їх, вознісся на Небо.

Зв’язки з Україною

За переказами, коли після зіслання Святого Духа апостоли кинули жереб, куди кому йти проповідувати Христову віру, Андрію випали країни вздовж узбережжя Чорного моря, північна частина Балканського півострова і Скіфія (сучасна територія південної України). Вважається, що апостол Андрій проповідував у Криму, а потім по Дніпру дійшов до місця, де згодом виник Київ.

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

У літописі «Повість минулих літ» є розповідь про подорож апостола Андрія українськими землями: «Дніпро впадає у Понтійське море; море це звуть Руським. Уздовж його берегів навчав, як кажуть, святий Андрій, брат Петра. Коли Андрій навчав у Синопі і прийшов до Корсуня, він довідався, що від Корсуня недалеко гирло Дніпрове. І прибув він до гирла Дніпрового, а звідти вирушив угору по Дніпру. І сталося, що він прибув і зупинився під горами на березі. А ранком, уставши, промовив він до учнів, що були з ним: “Бачите ви гори ці? На горах цих засяє благодать Божа, буде місто велике і багато церков воздвигне тут Бог”. І піднявся він на гори ці, поблагословив їх, помолився Богу і зійшов з гори цієї, де пізніше виріс Київ».

За словами літописця, на тій горі святий апостол Андрій поставив хреста. Пізніше на тому місці збудували церкву, котра, як і гора, носить ім’я святого Андрія Первозваного.

Літописна оповідь не має підтверджень в інших історичних пам’ятках. Тому більшість дослідників, погоджуючись з тим, що апостол проповідував на Півдні України, подорож до «київських гір» вважають легендою. Однак це не заважає називати апостола Андрія Первозваного основоположником Христової Церкви в Україні.