«Від Романа до Йордана»

zyma_1

Першого грудня християни східного обряду відзначають день пам’яті святого мученика Романа. У календарі пересічного українця цей день асоціюється з приходом зими, а разом із нею – початком зимових святкувань. Недарма в нашому народі побутує вислів «від Романа до Йордана», а весь період зимових свят називають жартома «українським Рамаданом».

Навіть якщо у вас немає родичів, друзів або знайомих з іменами Роман, Романа, Романович, Романівна, привід для святкування все одно знайдеться 😉

Зимовий цикл свят розпочинається 1 грудня (день святого мученика Романа) і триває до 19 січня (третє свято різдвяно-новорічного циклу – Водохреща, або Йордан).

Християнська історія

Протягом року християнська церква вшановує кількох святих з іменем Роман. На перше грудня припадає день святого Романа Кесарійського. Він був дияконом у місті Кесарії в Палестині наприкінці ІІІ ст. Під час правління імператора Діоклетіана християн почали жорстоко переслідувати, і диякон Роман переселився в Антіохію, де продовжував проповідувати християнську віру.

roman_4

У роки лютих гонінь на християн святий Роман проявив незвичайну безстрашність. Коли правитель Антіохії мав намір зруйнувати християнський храм, диякон з Кесарії звернувся до вірних із закликом не допустити цього. Люди послухали Романа і рішуче стали на захист святині. Правитель так і не наважився здійснити задумане.

Іншого разу під час язичницьких святкувань у місті диякон Роман почав привселюдно викривати ідолопоклонство та закликати усіх слідувати за Христом. Правитель Антіохії розлютився і наказав негайно схопити проповідника. Романа засудили до спалення живцем, проте раптова злива загасила вогонь. Мученику вирвали язика, але і без язика він продовжував голосно славити Господа і закликати християн до стійкості та мужності. Тоді його засудили до повішення. Святий Роман Кесарійський загинув мученицькою смертю у 303 або 304 році.

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

Народні звичаї та прикмети

З давніх-давен український народ шанує святого Романа як цілителя та помічника в лікуванні жіночих хвороб. До нього молилися жінки, котрі не мали дітей.

Спостерігаючи за погодою в цей день, наші предки визначали характер зими.

• Якщо день теплий, то й зима буде тепла.

• Скільки разів протягом дня змінюватиметься погода, стільки разів вона буде змінюватися взимку.

• Опівдні холод і завірюха – такою буде й середина зими.

• Увечері заметіль – зима піде неохоче.

• Якщо ввечері на Романа місяць буде в колі – на гарну погоду.

• А якщо місяць «в рукавицях» (з двох сторін світила яскраві відблиски або сяйво) – чекайте морозу.

У народі кажуть:

Роман дає заспіванку всієї зими: рік замикає, зиму починає, хитрі візерунки на вікнах розписує, очі снігами тішить.