Звільніть книжки за допомогою Bookcrossing

bukkrosing

Сучасний світ так стрімко змінюється, що ми не завжди встигаємо відслідкувати усі новітні течії й напрямки, які то з’являються, то виникають. Екологи й соціологи закликають людей шанобливо ставитись до матеріальних речей і не захаращувати світ непотребом. Та й чи варто тримати річ, якою вже не користуєтесь? Прочитав – залиш іншому! Саме так і виник у світі Bookcrossing або вільний обмін книжками. Сталось це 2001 року в США.

Буккросер, прочитавши книгу, залишає її у громадському місці (парку, кафе, готелі, транспорті), щоб хтось інший міг її прочитати чи погортати в годину дозвілля. А той, до кого книжка потрапить, повторює процес і передає її далі. Так книги «звільняються» і мандрують від одного читача до іншого, а не залежуються на полицях під шаром шкідливої пилюки.

У європейських містах книги залишають в місцях, де їх не може знищити дощ чи якісь механічні пошкодження. На зупинках для цього навіть облаштовані спеціальні шафки. Найпевніше ці шафки не замикають, бо немає охочих вигребти все і забрати собі. Були такі шафки і у Львові. Та прожили там книжки недовго – завжди знаходився якийсь запопадливий дідусь, котрий вигрібав вміст на макулатуру. Шкода. Трохи довше «прожили» книжки в центральних каварнях та ресторанчиках. Кілька «точок» буккросингу довелося закрити і в книгарнях міста з тих самих причин. А жаль, бо ж не всі здають книги на макулатуру. Є чимало людей, котрі залюбки віддають прочитані томи іншим. От тільки куди їх занести і де залишити? Найпевніше для цього підходять бібліотеки. Але…

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

…для цього потрібен контроль. Наприклад, створити в бібліотеках окремі стелажі й обмінювати книги лише в присутності бібліотекаря. Адже хто як не бібліотекар найкраще знається на цінності й актуальності книг? Тим більше, сучасних, які не кожен може придбати, але хоче почитати! Тоді не буде проблеми, коли одні віддають куплені книги, а інші забирають «на вічне віддавання», а ще хтось іде ними торгувати у букіністичні точки.

Саме в такий спосіб може збагатитись і бібліотечний фонд – відомо, що далеко не всі видавництва розсилають свої новинки до українських бібліотек. А це – унікальний шанс пожвавити роботу бібліотек.

Тільки майте на увазі – бук кросинг в жодному разі не передбачає перепродажу книг, лише обмін. Бажано рівноцінний. І бажано – в добрі руки!