Графіка Якова Гніздовського

yakiv

Яскравий представник американської й української культур. Наш земляк, про якого лише американці написали понад десять поважних монографій. Митець, чиї твори зберігають у найкращих музеях США, в колекціях Білого дому, Рокфеллера, Вудварда й інших, чиї роботи, включені у виставку сучасної американської графіки, об’їздили всю Латинську Америку, Японію, Індію, інші держави.

yakiv1

Яків Гніздовський народився 27 січня 1915 року село Пелипче (нині Борщівського району Тернопільської області). Він прямий нащадок українського дворянського роду Кораб. Навчався у Чортківській гімназії. В 1933 році Гніздовський переїхав у Львів, де вчився у Львівській духовній семінарії. У 1939 році навчався в Заґребській академії мистецтва. Виїхавши із Заґреба в 1944 році, Гніздовський виявився в таборі для переміщених осіб поблизу Мюнхена, де пробув до 1949 року. Згодом були в його житті ще два неповні роки проживання у Парижі, де мав три успішні виставки (в тому числі вперше виставив олійні картини, кераміку та малу скульптуру) й де одружився зі Стефанією Кузан – донькою вихідців з України. Але вже через якийсь час разом із сім’єю назавжди повернувся до Нью-Йорка.

yakiv2

Якби не природна ґречність Якова Гніздовського, хтозна, може, так і пропрацював би все життя звичайним рисувальником англомовного видавництва в Сент Полі (США). Та так мало трапитися, що того дня повз його столик у затишній кав’ярні проходила жінка, в якої із сумочки раптом випала паперова картка. Підняв її і простягнув незнайомці. Це була заява на участь у груповій виставці в Міннеапольському інституті мистецтв. Жінка ж, дізнавшись, що цей галантний чоловік – митець, та ще й новоприбулий із Європи, охоче порадила, як стати учасником майбутньої імпрези. А згодом довідався: журі, яке очолював куратор естампів Метрополітального музею мистецтв у Нью-Йорку, визнало його дереворіз вартим другої нагороди й, окрім того, Міннеапольський інститут мистецтв бажає придбати цю роботу до своєї постійної колекції. Так прийшло до нього перше офіційне визнання його хисту.

yakiv3

Яків Гніздовський був людиною, яка, попри величезний талант, ні про кого ніколи не сказала жодного поганого слова. Патріарх УГКЦ Любомир Гузар, який дуже добре знав художника, називав Якова Гніздовського найшляхетнішою людиною, яку будь-коли зустрічав у своєму житті.

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

У його роботах обмаль людських постатей. Тварини та природа – те, що він вважає вартим до змалювання, інтерпретацій та авторських узагальнень.

yakiv4

Яків Гніздовський помер 8 листопада 1985 року в Нью-Йорку і був похований у колумбарії Собору Іоанна Богослова. 5 листопада 2005 року відбулося перепоховання урни з його прахом на Личаківському цвинтарі у Львові.

yakiv5