Як називають весняне сонце?

vesnyane_sonce

Ярий – означає весняний, посіяний навесні, затятий, нестримний. Присутнє це слово і в інших словах. Зокрема, ярина — ячмінь, овес, яр, яриця та інші позначення хлібів; тварини – бичок-яровик, ярка і т. ін. Яритися — проявлятися в повній силі, бушувати (про стихії, явища природи); українське ярий, – весняний, молодий, повний сил, пристрасний. Ті ж значення слів з коренем «яр» трапляються у південних і західних слов’ян. У балтійських слов’ян відповідником Ярила є Яровит, храм якого існував у Волегасті до ХІІ ст. Примітно, що у білоруських святах Ярило також брав участь у вигляді Яри-Яриліхи, жіночого божества.

Прадавні українці зображали бога весняного сонця Ярила молодим, у білій полотняній одежі, на білому коні, босим та з вінком квітів на голові. У лівій руці Ярило тримав пучечок житніх колосочків – знак життя і щастя, доброго врожаю і благополуччя. Дівчата уявляли собі Ярила світлооким і зі світлим кучерявим волоссям. Вірили: де Ярило пройде – там буде гарний врожай, на кого подивиться – у того в серці розгориться кохання. У багатьох піснях, приповідках люди зверталися до цього божества з проханням про тепле літо і добірні плоди.

Практичні поради: як захиститись від весняного сонця

– Шкіра після зими виснажена, а яскраве сонце швидко припікає. Тому краще подбати про те, аби заздалегідь (хоча б за 30 хв. перед виходом на вулицю) намастити відкриті ділянки шкіри сонцезахисним кремом. Це стосується насамперед руденьких та світлокосих людей.

– Креми запобігають виникненню веснянок та пігментних плям. Якщо ж так сталось, що ви не встигли чи не змогли вберегтися від поцілунків весняного сонечка, то не намагайтесь виводити ці плями негайно – вразлива шкіра може знову подразнитись на сонці.

– Подбайте про сонцезахисні окуляри. Надворі може бути не так тепло, але весняне сонце активно ліпить в очі. Якщо ж ви носите окуляри постійно, то найкраще підійдуть фотохромні лінзи – спеціальні лінзи, які надворі стають темними, а в приміщенні – знову прозорими.

– Якщо ж ви не любите носити сонцезахисних окулярів, прикривайте очі кепкою із дашком або капелюхом. Це також вбереже ваш зір від раптового потрапляння різких сонячних променів на сітківку.

– Неприємностей додає мінлива весняна погода, що здається такою ласкавою і привітною, а насправді випробовує нас на міцність та перепади температур. Це особливо небезпечно для групи населення, яка страждає певними хворобами. Звикання до сонця йде поступово, і якщо зараз відвиклі від сонця міські жителі вирішать позасмагати, то організм може люто чинити опір цьому.