Роман Зілінко та його теплі ікони

Роман Зілінко – сучасний український митець зі Львова, залюблений у світ давньої хатньої ікони. У доробку Романа – чималенька колекція власних ікон і дерев’яних композицій, а в колекції – унікальні старовинні знахідки.

zilinko_40

Роман Зілінко народився 12 березня 1979 року у Тернополі. Освіту здобув у Львівській Богословській Академії (тепер Український Католицький Університет), аспірантуру – в Католицькому Університеті Любліна. З вересня 2006 року працює у Національному музеї імені Андрея Шептицького у Львові. Бере активну участь в різноманітних мистецьких проектах та виставках, працює науково.

zilinko_z_ikonoyu

– Нещодавно відбулась Ваша персональна виставка в галереї “ICONART”, що на вул. Вірменській у Львові…

Роман Зілінко: так, виставка «Такі святі, такі близькі» була запланована уже давно. Протягом грудня 2017 року всі охочі мали змогу побачити мої роботи. Їх було майже 20. Дотепер в цій галереї можна купити листівки з репродукціями моїх робіт.

zilinko_37

– Ваші роботи дуже нагадують давні хатні ікони у стилі наївного малярства. Чому саме такий стиль? Це – відродження давніх ікон?

Роман Зілінко: до написання власних ікон я прийшов поступово. Спочатку досліджував народний іконопис, організовував виставки, та й дотепер збираю давні ікони, цьому захопленню іконою ось уже 20 років. Сам почав малювати не так давно. Мушу сказати, що відродити давній іконопис неможливо. Мої роботи – це не відродження, а радше інспірація давніми іконами, в яких поєднано традицію і авторський стиль.

zilinko_38
zilinko_35
zilinko_36

– Тобто, мова хатньої ікони близька Вам?

Роман Зілінко: так, я малюю те, що люблю, що мені близьке і зрозуміле. Перед тим, як малювати ікону, я обдумую сюжет, композицію, роблю ескізи. Декотрі сюжети повторяються, як і на багатьох народних іконах. Та все ж варто дотримуватись традиції. Наприклад, якщо я малюю св. Миколая, він має відповідати іконографії, бути впізнаваним – тримати в руках Євангеліє, мати сиву бороду…

zilinko_33

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

zilinko_34
zilinko_31

– Звідки черпаєте натхнення? Їздите на пленери? Зустрічаєтесь із колегами?

Роман Зілінко: щороку їздимо на спільні українсько-польські іконописні пленери до Новиці (Польща). Там є чудова нагода поспілкуватись і помалювати.

zilinko_32
zilinko_29
zilinko_30

– В Польщі також є схожі ікони у стилі наївного малярства?

Роман Зілінко: все наївне малярство у світі має спільні риси – чи польське, чи далеке від нас індіанське…

zilinko_27
zilinko_28
zilinko_25

– Мушу зізнатись, що Ваші роботи дуже теплі. Не тому, що наївні, а тому, що напевно помножують у собі весь попередній досвід наївного малярства і проглядаються у свіжому форматі. Тож бажаю Вам натхнення і радості від роботи!

Спілкувалась Оксана Кришталева

zilinko_26
zilinko_24
zilinko_22
zilinko_23
zilinko_20
zilinko_21
zilinko_18
zilinko_19
zilinko_16
zilinko_17
zilinko_14
zilinko_15
zilinko_12
zilinko_13
zilinko_10
zilinko_11
zilinko_9
zilinko_7
zilinko_8
zilinko_5
zilinko_6
zilinko_3
zilinko_4
zilinko_1
zilinko_2