27 березня – День театру!

den_teatru2.jpg (82.43 Kb)

Ініціатива святкування Всесвітнього дня театру належала Міжнародному інституту театру (ITI) у 1961 році. До відзначення такого дня приклав зусилля Жан Кокто, театральний діяч і актор з Франції, котрий оголосив сповіщення про таку урочистість 1962 року. Всесвітній день театру не є державним святом і не є вихідним днем. Але це не заважає вважати його професійним святом театральних діячів і робітників всіх театрів.

Перший театральний досвід датується 2500 роком до нашої ери в Єгипті. Точнішою стала дата 27 березня про першу театральну виставу у Стародавньому Римі. Ще більше склала у театр Стародавня Греція – зробила із найдавнішого театру ціле мистецтво, визначивши такі жанри, як трагедія і комедія, а також інші театральні форми.


До слова, термін «трагедія» із грецької дослівно означає «цапина пісня». Первісно трагедіями були пісні, присвячені богові родючості Діонісові, які хором виконували сатири, одягнені у цапині шкури, з прив'язаними копитами і бородами. Тому сатирів іноді називали просто цапами, а їхня пісня отримала таку назву.

Покровителькою театру вважають Мельпомену. Історія її сягає Стародавньої Греції. Згідно з віруваннями давніх греків, в результаті союзу верховного бога Зевса і богині пам`яті Мнемосіни на світ з`явилися дев`ять дочок. Це богині-музи, покровительки конкретної сфери або жанру: Кліо - історії, Євтерпа - музики і поетичного слова, Талія - комедії, Мельпомена - трагедії (а пізніше і театрального мистецтва в цілому), Терпсихора - танцю, Ерато - любовно-ліричного літературного твору, Полігімнія - пантомім і гімнів, Уранія - вивчення зірок і небесних тіл, Калліопа - народних оповідей і епосів.


За даними деяких джерел, спочатку Мельпомена була покровителькою пісень, а згодом сумних наспівів. Згодом музу стали вважати уособленням трагедій в театральних постановках, а пізніше їй був «відданий» і театр цілком як явище.

Розрізняють драматичний, ляльковий, музичний театри і театр пантоміми. Останнім часом популярним є і театр тіней. У драматичному театрі щовечора на сцену виходять актори, щоб розповісти про життя героїв, яких вони зображують. Діючими особами лялькового театру є звичайно ляльки, якими керують актори-ляльководи. У музичному театрі сюжет розкривається мовою співу, інструментальної музики і танцю.

Пантоміма належить до виду сценічного мистецтва, у якому використовуються пластично виразні рухи, жести й міміка. Нерідко виступ актора-міма супроводжується музикою, яка створює емоційну основу образу.


Пантоміма поєднує театральне і циркове мистецтво, а також може бути складовою балетної вистави.

Театр тіней зародився в Азії більш як 1500 років тому. Для цього виду театру використовують великий напівпрозорий екран і кольорові плоскі маріонетки, якими керують на тонких паличках. Маріонетки доторкаються до екрану ззаду і вони стають видимими для глядача. Рухомими є і живі актори, які пластично рухаються перед екраном, то наближаючись впритул, то віддаляючись на задній план. В Україні в жанрі театру тіней працюють, як мінімум 4 колективи — Театр тіней "Див" зі Львова, театр тіней Fireflies з Чернігова, театр тіней "Verba" та театр тіней «Teulis» з Києва.

Театральне мистецтво цікаве тим, що його твори містять у собі практично всі інші мистецтва: літературу, музику, образотворче мистецтво, хореографію.


Для того, аби створити мистецьке дійство, у процесі задіяні люди розмаїтих театральних професій. Ось лише основні з них: режисери, автори, художники, композитори, хореографи, світловики, костюмери, гримери, актори, танцюристи, цілий оркестр та багато інших.

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

Найціннішою, звісно ж, є атмосфера, у яку занурюється глядач, ідучи в театр, як у храм мистецтва. Певна річ, виставу можна подивитись і по телевізору, і знайти в інтернеті. Однак, ніщо не замінить перебування в театрі та живу і талановиту гру акторів.

Привітання до дня театру

***
Театр - це море сподівань,
І нездійсненних побажань.
Це гарне місце відпочинку,
І восени і навіть взимку.
Тому я хочу привітати
Усіх людей із Днем театру!

***
Шановні слуги Мельпомени!
Всі театральні діячі!
Сьогодні свято і у мене,
Бо я — один із глядачів.
Бо я закоханий віддавна
В мистецтво ваше і в ваш храм.
Хай творчість ваша буде славною,
І хай щастить у всьому вам!
Щастить і завтра, і сьогодні,
Щоб кожний час був у вазі.
Хай будуть всі у вас — народні,
Бо ви заслужені усі!

***
Що «світ — театр»,
Ми знаємо не з преси.
Що ми актори —
Теж не новина...
Саме життя для всіх нас
Пише п'єси,
Де кожна дійова особа
Головна!

***
Акторська доля – сотні інших доль,
Натури і характери мінливі,
Переживати заставляє роль
Миттєвості журливі і щасливі.
Акторська доля – вічна боротьба
Добра і зла, як у житті, на сцені,
Акторська доля – непроста судьба*
Служити чесно строгій Мельпомені.
О скільки довелося Вам роле́й,
Ні, не зіграти – серцем пережити...
У Ваш чудовий творчий ювілей
Прийміть від нас овації і квіти.
(Тетяна Лавинюкова)

Вам сподобалася стаття? Підтримайте україномовне видання: Ваша допомога дозволить нам працювати для Вас і надалі!

 

➡ Приват 4149629353047269

➡ Monobank: 4441114410047144

➡ PayPal: uimcbiz@gmail.com

➡ Patreon https://www.patreon.com/uimc

 

Дякуємо!

 Підтримайте Korali.info! Become a Patron!