9 серпня – День корінних народів світу

korinni_zhiteli

За визначенням Вікіпедії, корінними є народи, які проживають у багатоетнічних суспільствах незалежних країн і є нащадками тих, хто населяв країну або географічну область, частиною якої є дана країна, споконвіку, у період її завоювання або колонізації або в період встановлення наявних державних кордонів.

За оцінками ООН, корінні народи зараз складають близько 370 мільйонів осіб, що проживають в більш ніж 70 країнах світу. Чому так важливо відзначати день корінних народів та заявляти про їхні права? Спостерігаємо, наскільки сучасний світ стрімко змінюється, глобалізується і викорінює давні традиції. Стрімкий ріст мегаполісів, світові символи в одязі, їжі, поведінці, доступ до інтернету та володіння англійською – усе це перекреслює надбане століттями добро, яке ще подекуди зберігають автохтони. До слова, термін АВТОХТОНИ походить від гр. autos — сам і chthon — земля і означає первісне населення тієї чи іншої землі.

Щодо терміну АБОРИГЕНИ, то воно латинського походження: aborigients – ab origine — від початку. Це також означення корінних жителів певної території, які мешкають на ній з давніх-давен, тобто від початку її існування.

В Україні, корінними народами є українці, кримські греки, кримські татари, караїми, кримчаки, котрі походять з території Криму і також Греки Приазов’я‎. Решта національних меншин України є діаспорою народів, котрі мають свої етнічні батьківщини чи національні утворення за межами України. Детальніше тут https://korali.info/usna-tvorchist/etnichni-grupi-v-ukraini.html

ЦІКАВО ЗНАТИ

– Цаатани – плем’я кочівників-оленярів у Монголії, які ведуть кочовий спосіб життя. Переміщаючись кожні 5 тижнів, щоб знайти лишайники, якими харчуються тварини, цаатани споживають у їжу молоко і сир. Їхні олені служать своєрідним транспортом, аби перевезти аборигенів через засніжені гори і тайгу північної частини Монголії. Сьогодні в світі залишилося всього близько 500 представників цього племені.

– Корінні жителі Канади на обох Америк (індіанці) тепер мешкають у резерваціях і дістають від уряду грошову виплату. Їхня культура зазнала нищівних втрат внаслідок завоювання білими автентичних територій. На думку вчених, азійські предки індіанців перейшли на територію Північної Америки 60-35 тисяч років тому по існуючому у ті часи перешийкові між Сибіром і Аляскою, що опустився в океан під час останнього льодовикового періоду. Дослідники також встановили, що предки навахо, апачі та інших індіанців є пізнішими прибульцями. Вони проникли на Американський континент з другою міграційною хвилею близько 5-10 тисяч років тому.

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

– У такій високорозвиненій країні, як Дубай, місцевого населення (арабів) лише 15-20%. З решти населення більшу частину складають індійці, пакистанці, іранці, бангладешці, філіпінці та британці. Це стрімко змінює звичаї місцевого населення, але цей процес незворотній. Як відомо, Дубай розташований на березі Перської затоки в північно-західній частині ОАЕ, і є другим за величиною еміратом з семи, які входять до складу Об’єднаних Арабських Еміратів. На сьогодні Дубай – найрозкішніший і найбагатший центр бізнесу, туризму та інвестицій, де зосереджено найбільші світові шедеври архітектури і новітніх технологій.