Космос і Україна. Сергій Корольов. 12 квітня.

kosmos2

Отже, 12 квітня 1961 року радянський космонавт Юрій Гагарін на космічному кораблі «Восток» з космодрому «Байконур» вперше у світі зробив орбітальний обліт Землі, який тривав 108 хвилин. Без сумніву, це була подія всепланетарного масштабу – тим більше, першими полетіли не американці, а саме «наші» – адже в ті часи існував так званий радянський народ. І досягнення були також радянськими. Та все ж авіація і космонавтика мають помітний український слід, про який тепер маємо право сказати, гордо розправивши крила.

У світову, зокрема вітчизняну, космонавтику великий вклад зробив українець Сергій Корольов, який з дому писався Королів, але безсумнівно, був переписаний на Корольова, аби бути схожим на радянського вченого. А втім – правдиві факти свідчать, що він насамперед українець. Народився Сергій Павлович 1906 року в Житомирі. У 50 років став академіком АН СРСР, радянський вчений у галузі ракетобудування та космонавтики, конструктор перших штучних супутників Землі і космічних кораблів.

Сергій Корольов пережив непрості дитячі роки через непорозуміння між батьками, опанував декілька робітничих професій. А з 1924 року був студент механічного факультету Київського політехнічного інституту, в якому навчався Ігор Сікорський.

Разом із успіхами Сергія переслідували і серйозні невдачі – він захворів на тиф, який спричинив ускладнення. У січні 1931-го — найжорстокіший присуд: інвалідність. Страшний головний біль.

Сім років (1939—1945) відбув у ГУЛАЗІ, де разом з іншими вченими був примушений займатися розробкою балістичних та геофізичних ракет. Після звільнення очолив радянську ракетну програму. Під його керівництвом запущено першу міжконтинентальну балістичну ракету, перший штучний супутник Землі, перший політ людини в космос та вихід людини в космос. Улюбленою піснею Сергія Корольова була пісня «Дивлюсь я на небо та й думку гадаю: чому я не сокіл, чому не літаю?..»

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

Від серпня 1956 р. Корольов — керівник і головний конструктор найбільшого в державі ракетного центру, йому підпорядковується діяльність багатьох НДІ та КБ. 27 серпня 1957 р. здійснено запуск балістичної ракети. Людство аплодує повідомленню про виведення 4 жовтня того ж року першого в історії штучного супутника Землі. Кожен запуск — епохальне досягнення. Апогей ученого — 12 квітня 1961 р. Перший космічний політ на кораблі «Восток» Юрія Гагаріна.

Під керівництвом головного конструктора С.Корольова створено перші космічні апарати серій «Луна», «Венера», «Марс», «Зонд», деякі супутники серії «Космос», а також проект космічного корабля «Союз». Він не обмежував своєї діяльності ракетоносіями й космічними апаратами. Після старту другого супутника Сергій Павлович сказав: «Надійний міст із Землі в Космос уже перекинуто запуском штучних супутників, і дорога до зірок відкрита». Для практичного підтвердження цієї тези та перетворення її на робочу формулу вчений продовжував розробляти принципово нові конструкції космічних кораблів. І так — до останнього свого дня. 14 січня 1966 р. Сергій Корольов, не доживши до 60 років, помер. Прах його поховано в Москві, у кремлівській стіні.