Майже всі люди поділяються на дві категорії — тих, хто любить собак і тих, хто любить кішок. Кінологи дресирують і вивчають собак, фелінологи – кішок. Перші розповідають другим, що лише собака – вірний друг людини. Другі відповідають, що усе залежить від виховання, породи і способу життя. Так це чи не так, але факт – любителі собак більш раціональні, зібрані, організовані, люблять чіткий розпорядок, а любителі котів за своїм характером імпровізатори, гнучкі, творчі, непостійні, схильні до коливань настрою. Та догляду потребують і собаки, і коти.
Саме за тим, як суспільство піклується про собак, і можна сказати, наскільки це суспільство цивілізоване і гуманне. Відомо, що у світі існують притулки, готелі та гостели для собак. Господарі прилаштовують своїх чотирилапих улюбленців, а не викидають їх на вулицю. Бездомні собаки – велика проблема людних міст і показник суспільного життя. Тому перш ніж купувати собі пса, варто добре подумати, чи буде змога забезпечити йому гідне, а не «собаче» життя.
Вчені стверджують, що собак було одомашнено 13-15 тисяч років до нашої ери. Відтоді вони завжди поруч. Собаки живуть не лише для того, аби прикрасити чиюсь самотність, а найчастіше – для охорони дому, для об’єднання родини і для супроводу незрячих. Собаки чудово відчувають напади епілепсії за кілька хвилин до того, як стається напад. Саме тому вірні друзі супроводжують людей-епілептиків у людних місцях: своїм гавкотом вони кажуть, що краще купитися і сісти, аби перечекати кризу. Так собаки врятували життя не одному хворому. Відомо, що собаки рятували людей з-під завалів та снігових лавин, виносили дітей за лічені хвилини перед землетрусом, зігрівали слабких, аби ті не замерзли у снігах. Про собак написано багато книг і знято чимало гарних фільмів.
Католицький чернечий орден Домініканів заснований у 1215 в Тулузі, Франція. Назва дослівно перекладається як «пси Господні». Традиційним символом домініканського ордену був чорний із білими плямами собака, що тримав у зубах палаючий смолоскип — вогонь істини.
ЦІКАВИНКИ ПРО СОБАК
Відомо понад 400 порід чистокровних собак. Декотрі з них дуже рідкісні та відповідно коштують чималих грошей. У кожній країні існує мода на певну породу собак, а також тенденція до популяризації якоїсь породи, залежно від потреб суспільства. Так, у 1990-х роках в Україні популярними були ротвейлери та вівчарки. Через 15 років їм на зміну прийшли піт-булі, потім – лайки, тепер – той-тер’єри і самоїди. У Європі досі популярними залишаються лабрадори і золоті ретривери.
Читайте також: 20 віршів та пісень про маму
До слова, в українській мові правильно казати собака – він, тобто чоловічого роду. Наприклад, «мій собака», «хороший собака», «прив’яжи мого собаку», а не «мою собаку»,бо це – калька з рос. мови. Слово «пес» значно старше за слово «собака». Гуцули називають пса «котюгою» і тримають його не на прив’язі, а у спеціальних вольєрах.
Існує вітчизняна порода собак-вівчарок, відома в українських степах з пізнього середньовіччя. Це – родич комондора, «половецької вівчарки». Має грубу кудлату шерсть світлого кольору, дуже злісний характер і слухається лише одного господаря.
Собаки розуміють до 250 слів і жестів, можуть рахувати до п’яти і навіть вирішувати найпростіші математичні завдання. Інтелектуально вони на рівні дворічних дітей.
Дослідження показують, що діти, які живуть в родинах із собаками, рідше мають алергію і не так часто хворіють, ніж діти, які виховуються в сім’ях без домашніх тварин.
Першою побувала в космосі собака Лайка. Її політ на Супутнику-2 відбувся в 1957 р. Хоча сама вона загинула під час польоту, її дочка, Пушинка народила 4-х щенят від тер’єра Чарлі, власником якого був президент США Джон Кеннеді.
Хорти – найшвидші собаки, здатні розганятися до 72 км/год, це також єдина порода собак, що згадується в Біблії (Книга притч Соломонових 30:31; версія Короля Джеймса). Хортів тримали багатії для полювання і цінного обміну.
Порода хаскі – найвитриваліша. Упряжка з хаскі може проїхати більше ніж 60 км в день, рухаючись зі швидкістю більше 17 км/год.
Тер’єрові на прізвисько Макс, у серпні 2013 року виповнилося 30 років. Це – 210 людських років! Його вважають найстарішим собакою на планеті.
Породи Піт Буль немає. Піт Буль – це збірна назва таких порід, як американський пітбультер’єр, американський стаффордширський тер’єр, бультер’єр, американський дог, японський тоса, бордоський дог, бульдог.
Слово «пудель» утворено від німецького «pudel» або «pudelhund», що означає «собака, який плюскається». Мисливці стригли пуделів, щоб їм було зручно плавати, залишаючи лише трохи вовни для збереження тепла.
Пісню гурту Бітлз «День у житті» Пол Маккартні закінчив “собачим свистом” (ультразвуковим сигнал, який людина не сприймає, а собаки прекрасно чують) на честь своєї вівчарки Марти. Так само він написав на її честь пісню «Моя дорога Марта», яка увійшла у “Білий альбом” 1968-го року.
Канарські острови названі на честь собак (від латинського «Canis»), яких обожнювали місцеві жителі. А птахи «канарки» — на честь цих островів.