В українській мові слово “учитель” має широке значення. Для сучасних дітей і підлітків воно асоціюється зі школою навчанням.
Дещо офіційніше звучить слово “педагог” – із грецької його перекладають як “той, хто веде за собою”. Педагогами називали рабів, котрі не могли виконувати важкої фізичної роботи і мали обов’язок водити дітей до школи.
Вчителями в різних культурах виступали релігійні наставники. В індуїзмі їх називали ґуру, у буддизмі – лами, в юдаїзмі – раввини і цадики, в ісламі – мулли і улеми, у християнстві – священики або ж святі отці. До їхніх учень прислухались і їхні поради виконували.
Вірші про вчителівУ Японії учителя називають “сенсей” (буквально «народжений раніше»). Це — шанобливе японське звертання до наставників, учителів, лікарів і загалом людей старших за віком чи положенням. Може вживатися окремо і як додаток до прізвища. В останньому випадку вимовляється після прізвища, наприклад, Кобаясі-сенсей, Йосіда-сенсей тощо.
Цікаво і те, що у багатьох світових вченнях найбільшим учителем є сам Бог (Всевишній, Сущий, Життя, Абсолют, Брахма, Атман і т. д.), який може навчати через різних людей (святих, жебраків), живих істот (тварин) і навіть неживі предмети (книги, ікони, явища природи).
Читайте також: 20 віршів та пісень про маму
В умовах матеріалістичного світогляду старожитньої Греції, Риму, а потім європейського відродження як вчителі життя у суспільстві важливу роль відігравали філософи (шукачі істини), софісти, а також викладачі світських навчальних закладів, шкіл і університетів — доктори, професори.
. . . . .
Також відома ще одна назва вчителя — майстер, тобто знавець своєї справи, яка широко вживалася як в цехових братствах середньовічної Європи так і школах східних єдиноборств.