Червона рута

Українці добре знають однойменну пісню В. Івасюка, але не чітко собі уявляють, яка ж вона – червона рута і чому така легендарна.

chervona_ruta

Почнімо з реального. Рутою карпатською називають і вважають щонайменше дві квітки. Одна з них – рододендрон карпатський, інша – відверто червона і волохата рута, яка цвіте наприкінці червня і пов’язана зі святом Купала (ні, не 7 липня, а у час літнього рівнодення).

Щоправда, знавці-ботаніки запевняють, що на ювілейній платівці пісень Івасюка зображена, ймовірно, монарда з Північної Америки, яка у нас не поширена.

На гірських схилах масивів Чорногори, Мармарошу і Свидівця рододендрон розквітає в середині місяця. Тож мандруючи на Говерлу, можна втопитись у цьому барвистому цвітінні та дружно заспівати “Червону руту”. Слова цієї пісні не знає хіба що лінивий.

А тепер – версії романтичні та до червоної рути дуже дотичні. Легенди і перекази Карпат оповідають, що справжня рута — жовта квітка. І лише в чарівну ніч на Купала стає червоною буквально на декілька хвилин. (Видається мені, що це – гарна і поетична алегорія, і що квіткою цією українці назвали символ пристрасті й кохання). Також кажуть, що дівчина, яка її знайде і зірве, буде щаслива в коханні. Інакше ж і не буває, правда?

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

Інша староукраїнська легенда оповідає про квітку, яка зацвітає червоними барвами лише раз на 10 років. І котра дівчина знайде її та подарує юнакові, той буде кохати дівчину вічно і ніколи не зрадить. Така версія виглядає більш правдоподібною, бо якщо квітки – символ невинності та жіночої краси, то без участі юнака тут ніяк не обійтися.

Саме цю легенду колись розповіли Володимирові Івасюку. Пізніше й з’явилась легендарна пісня “Червона рута”, текст якої чудово переспівує знамениту українську легенду про кохання. Та що там казати – сама пісня стала символом кохання.

Мешканці Рахівського району оповідають ще одну гарну легенду про рододендрон миртолистий, який і називають з роду в рід червоною рутою. Це низькорослий вічнозелений кущик, який на високогірних полонинах у червні зацвітає яскраво-червоним цвітом. Назва rhododendron походить від двох грецьких слів – rhodos-троянда і dendron-дерево (трояндове дерево).