Червона рута

Українці добре знають однойменну пісню В. Івасюка, але не чітко собі уявляють, яка ж вона - червона рута і чому така легендарна.
chervona_ruta.jpg (167.71 Kb)
Почнімо з реального. Рутою карпатською називають і вважають щонайменше дві квітки. Одна з них - рододендрон карпатський, інша - відверто червона і волохата рута, яка цвіте наприкінці червня і пов'язана зі святом Купала (ні, не 7 липня, а у час літнього рівнодення).

Щоправда, знавці-ботаніки запевняють, що на ювілейній платівці пісень Івасюка зображена, ймовірно, монарда з Північної Америки, яка у нас не поширена.

На гірських схилах масивів Чорногори, Мармарошу і Свидівця рододендрон розквітає в середині місяця.

Тож мандруючи на Говерлу, можна втопитись у цьому барвистому цвітінні та дружно заспівати "Червону руту". Слова цієї пісні не знає хіба що лінивий.

А тепер - версії романтичні та до червоної рути дуже дотичні. Легенди і перекази Карпат оповідають, що справжня рута — жовта квітка. І лише в чарівну ніч на Купала стає червоною буквально на декілька хвилин. (Видається мені, що це - гарна і поетична алегорія, і що квіткою цією українці назвали символ пристрасті й кохання). Також кажуть, що дівчина, яка її знайде і зірве, буде щаслива в коханні.

Інакше ж і не буває, правда?

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму


Інша староукраїнська легенда оповідає про квітку, яка зацвітає червоними барвами лише раз на 10 років. І котра дівчина знайде її та подарує юнакові, той буде кохати дівчину вічно і ніколи не зрадить. Така версія виглядає більш правдоподібною, бо якщо квітки - символ невинності та жіночої краси, то без участі юнака тут ніяк не обійтися.

Саме цю легенду колись розповіли Володимирові Івасюку. Пізніше й з'явилась легендарна пісня "Червона рута", текст якої чудово переспівує знамениту українську легенду про кохання. Та що там казати - сама пісня стала символом кохання.

Мешканці Рахівського району оповідають ще одну гарну легенду про рододендрон миртолистий, який і називають з роду в рід червоною рутою. Це низькорослий вічнозелений кущик, який на високогірних полонинах у червні зацвітає яскраво-червоним цвітом. Назва rhododendron походить від двох грецьких слів – rhodos-троянда і dendron-дерево (трояндове дерево).Вам сподобалася стаття? Підтримайте україномовне видання: Ваша допомога дозволить нам працювати для Вас і надалі!

 

➡ Приват 4149629353047269

➡ Monobank: 4441114410047144

➡ PayPal: uimcbiz@gmail.com

➡ Patreon https://www.patreon.com/uimc

 

Дякуємо!

 Підтримайте Korali.info! Become a Patron!

Korali.info (Коралі.інфо): краще україномовне жіноче видання.
© Korali.info 2015 — 2022.