Червона рута

Почнімо з реального. Рутою карпатською називають і вважають щонайменше дві квітки. Одна з них - рододендрон карпатський, інша - відверто червона і волохата рута, яка цвіте наприкінці червня і пов'язана зі святом Купала (ні, не 7 липня, а у час літнього рівнодення).
Щоправда, знавці-ботаніки запевняють, що на ювілейній платівці пісень Івасюка зображена, ймовірно, монарда з Північної Америки, яка у нас не поширена.
На гірських схилах масивів Чорногори, Мармарошу і Свидівця рододендрон розквітає в середині місяця.
А тепер - версії романтичні та до червоної рути дуже дотичні. Легенди і перекази Карпат оповідають, що справжня рута — жовта квітка. І лише в чарівну ніч на Купала стає червоною буквально на декілька хвилин. (Видається мені, що це - гарна і поетична алегорія, і що квіткою цією українці назвали символ пристрасті й кохання). Також кажуть, що дівчина, яка її знайде і зірве, буде щаслива в коханні.
Читайте також: 20 віршів та пісень про маму
Інша староукраїнська легенда оповідає про квітку, яка зацвітає червоними барвами лише раз на 10 років. І котра дівчина знайде її та подарує юнакові, той буде кохати дівчину вічно і ніколи не зрадить. Така версія виглядає більш правдоподібною, бо якщо квітки - символ невинності та жіночої краси, то без участі юнака тут ніяк не обійтися.
Саме цю легенду колись розповіли Володимирові Івасюку. Пізніше й з'явилась легендарна пісня "Червона рута", текст якої чудово переспівує знамениту українську легенду про кохання. Та що там казати - сама пісня стала символом кохання.
Мешканці Рахівського району оповідають ще одну гарну легенду про рододендрон миртолистий, який і називають з роду в рід червоною рутою. Це низькорослий вічнозелений кущик, який на високогірних полонинах у червні зацвітає яскраво-червоним цвітом. Назва rhododendron походить від двох грецьких слів – rhodos-троянда і dendron-дерево (трояндове дерево).
Вам сподобалася стаття? Підтримайте україномовне видання: Ваша допомога дозволить нам працювати для Вас і надалі!
➡ Приват 4149629353047269
➡ Monobank: 4441114410047144
➡ PayPal: uimcbiz@gmail.com
➡ Patreon https://www.patreon.com/uimc
Дякуємо!
Підтримайте Korali.info!
Become a Patron!
2.05.2022