Персонажі вертепу

vertep

Хтось може скептично зауважити – ну який же це вертеп, коли вулицею йде гурт перебраних підлітків чи зовсім дорослих людей? І все ж цей гурт називається вертепом. І ось чому.

Вертеп зі старослов’янської – печера, де народився Христос. Так в Україні спочатку називали портативний театр ляльок, у якому, починаючи із кінця XVІ ст., розігрувалися вистави євангельського змісту. Тепер вертепом називають і гурт колядників, і перебраних артистів – професійних чи аматорських.

Іноді персонажі вертепу одягаються в маски, щоб їх ніхто не впізнав і щоб нікого з рідних чи знайомих не нагадував. Зазвичай різдвяна вистава відбувається просто неба, на міських площах чи майданах біля церкви. Також вертеп ходить від хати до хати і колядує кожній родині персонально.

Основний склад вертепу залишається незмінним: троє Царів, Ангел, Ірод, Пастушок, Смерть, Циган або Жид, Чортик. Інші герої-персонажі з’являються на вимогу часу і за смаками самих вертепників. У різні часи персонажами вертепу ставали: Січові Стрільці, Українка і Українець, Воїн УПА, Запорожець, Ворожка, Теща, навіть відомі політичні діячі, але не будемо уточнювати, аби не робити їм реклами.

Ангел – одягнений у біле хлопець або світловолоса дівчина, бажано із небесно-блакитними очима. Ангел у вертепі носить Зорю і час від часу її підкручує, аби було веселіше. Ангел – передвісник народження Месії, тому окрім зірки в його руці може бути дзвіночок. За спиною в Ангела мають бути гарні крила, а над головою – німб.

Три царі – переважно дужі хлопці або дорослі мужчини із бородами. За царські плащі їм часто служать хатні штори або позичені в театрі реквізити. На головах – митри або шапки. В руках – патериці. Пригадаймо, що вони несуть Новонародженому дари: золото, ладан і мирру.

Цар Ірод – головний негативний персонаж вертепу, який полює за Ісусом і хоче його вбити. Для цього персонажа також обирають дужого і непохитного хлопця із низьким тембром голосу.

Жид або Циган – дотепний, непосидючий, хитрий і вправний персонаж, який супроводжує Ірода і намагається виманити в публіки щось корисне чи смачненьке. Він, безумовно, позитивний персонаж, адже своїми викрутасами найбільше потішає публіку і додає темпу розміреній виставі.

Пастух або гурт пастушків – одягнені по-селянськи люди, з торбинами і тайстрами. (У сумки вони зазвичай збирають «подяки», якими публіка обдаровує гурт колядників-вертепників, а потім діляться порівну). Роль пастушків – нагадати глядачам, що це саме їм першим з’явився Ангел у дорозі та сповістив про народження Месії.

Чорт – комічний і невловимий персонаж, який забирає душу Ірода в пекло. А поки триває вистава, чортик може чіпатися до гарних дівчат, дозволяти поторсати себе за хвостик або кривлятися.

Смерть – висока і мовчазна персона у виставі. Вбиває Ірода за його гріхи.

Сюжет вертепної драми закінчується традиційно – щасливо. Глядачі-слухачі плескають, обдаровують артистів грошима чи смаколиками. Гурт не стоїть на місці – він іде тішити інших, аби встигнути до всіх!