Карнавал, запусти, прощена неділя

Карнава́л (від лат. carne — м'ясо і лат. levare — прощавай) — народні гуляння, що відбуваються у католицьких країнах у вівторок за сорок днів до Великодня напередодні початку Великого посту. Іноді карнавал триває кілька днів. Карнавал святкують також у деяких протестантських громадах. Найзнаменитіші карнавали: Венеціанський, Бразильський в Ріо-де-Жанейро, Марді Ґра в Монреалі і Новому Орлеані, Кельнський та Майнцький карнавали в Німеччині.
Історія карнавалу сягає часів середньовіччя. У 1296 році Сенат Венеціанської республіки офіційно проголосив останній день перед Великим Постом святковим.
Масниця або масляна – український аналог карнавалу.
Це традиційне слов'янське, у тому числі й українське свято, що відзначається протягом тижня (іноді трьох днів) перед Великим постом. Початок нового циклу залицянь і любощів, пошуку пари, з метою продовження роду. Саме тому воно й чимось схоже на карнавал у всьому світі.
В Україні, зокрема на Поділлі існував цікавий звичай Колодочки (Колодія). В час Масниць хлопці пригощали дівчат горілкою, пивом, солодощами — купували (запивали) Колодку. У подяку за це кожна дівчина вишивала перкалеву хусточку, оздоблюючи її квітками та ініціалами свого обранця, та дарувала йому на Великдень — повертала Колодку.
Пригощали на Колодія варениками з сиром і сметаною, пирогами з сиром, гречаними млинцями, наливками та іншими трунками. Так протягом цілого тижня паралельно з іншими обрядами проходило коротке Колодчине життя. У понеділок Колодка «народжувалась», у вівторок — «хрестилася», у середу справляли «похрестини», у четвер «помирала», у п'ятницю Колодку «хоронили», а в суботу «оплакували». У неділю ж наставала кульмінація Колодія, а заразом і Колодчиної долі.
Читайте також: 20 віршів та пісень про маму
Колись давно парубкам та дівчатам, які не скористалися з весільного сезону і не побралися, а також їхнім батькам, що «досі не пошлюбили» дітей, прив'язували Колодку до ноги. Особливо ж тим, які відмовили нареченому і сватам. Звісно, що ніхто не бажав ходити з таким атрибутом, а тому одразу ж давали жінкам певний відкуп: кольорові стрічки, намисто або ж наїдки, горілку і солодощі. Дівчата теж в'язали Колодку, але тільки парубкам, і вже не до ноги, а до лівої руки. Дівоча Колодка оздоблена барвистими стрічками та паперовими квітами. Можливо, звідси й збереглась весільна традиція чіпати букетики квітів гостям – одруженим на правий бік, а неодруженим – ліворуч.
За́пуст, а також за́пусти, за́говіни, за́говін, пýщення
Це останній день перед кожним із чотирьох довготривалих постів — Великого, «Пилипівки», «Петрівки» і «Спасівки». Це свято – поєднання язичницьких і християнських традицій. Ще у дохристиянські часи в ці дні проводжали зиму, а весну зустрічали сміхом і розвагами, втішаючись щорічному пробудженню природи. У часи християнства Запусти не втратили свого радісного настрою. Адже попереду 7 тижнів Великого посту, часу обмежень і роздумів. У цей день влаштовували спуски на санчатах з крижаної гірки, гойдалки і каруселі, катання на конях, прикрашених кольоровими стрічками і дзвіночками. Перший спечений млинець віддавали бідним.
Прощена неділя
Прощена неділя мала особливе значення, адже це був останній день напередодні Великого посту.
Важлива вона і в наші дні. У цей день належиться попросити прощення за всі образи і провини у рідних і друзів, щоб розпочати піст з чистим серцем.Вам сподобалася стаття? Підтримайте україномовне видання: Ваша допомога дозволить нам працювати для Вас і надалі!
➡ Приват 4149629353047269
➡ Monobank: 4441114410047144
➡ PayPal: uimcbiz@gmail.com
Дякуємо!