Свята Варвара народилася на сході Римської імперії. Була дочкою заможного язичника Діоскора. Варвара була гарна, багата, розумна, і чимало багатих та знатних людей хотіли мати її за дружину. Батько тримав її під замком у високій башті, щоб сховати доньчину красу.
Однак, дівчина таємно прийняла християнство. Через відмову зректися Христа Варвара була засуджена на смерть. Страчена власним батьком, який відтяв її голову мечем. До великомучениці звертаються за захистом від грому, вибухів, раптової смерті тощо. Ці вірування пов’язані із епізодом з житія святої — після її трагічної загибелі блискавка уразила її кривдників.
Свята Варвара вважається покровителькою артилеристів, саперів, військових інженерів, ракетників, ковалів, металургів, гірників, рудокопачів, а також усіх робітників, що працюють з вогнем, вибухівкою або гарматами.
В народі говорили, що за великий подвиг віри св. Варвара отримала особливий дар визволяти людей від випадкової, несподіваної смерті. Святість діви Варвари засвідчувалася також багатьма чудесами, які відбувалися біля її гробниці.
День Варвари в Україні святкували лише жінки. Він у слов’янській культурі разом із Савою (18 грудня) і Миколою (19 грудня) створював цілий ритуальний комплекс. Цього дня щороку святили воду і служили панахиди за померлими. Також у цей день 17 грудня жінки традиційно молились до святої Варвари і просили про здоров’я дітям і захист від несправедливості з боку чоловіків і свекрух.
Окрім церковної служби цього дня українці намагалися не працювати, бо гріхом було «прати, білити і глину місити». Натомість дозволялося «вишивати та нитки сукати», оскільки Свята вважається навчателькою вишивання. (Як і Параскева П’ятниця). За народною легендою, свята Варвара вишила ризи самому Ісусу Христу. Тому українські жінки і дівчата, сідаючи за вишивку, хрестячись промовляли: «Свята Варвара золотими нитками Ісусові ризи шила і нас навчила».
На це свято дівчата готували вареники з маком чи сиром. Серед них обов’язково повинні бути “пірхуни” – вареники, начинені борошном. Звареними варениками частували хлопців, уважно стежачи, кому випаде саме “пірхун”. Невдаху, який витягнув такий вареник, довгий час так і називали – “пірхуном”.
За народними спостереженнями, о цій порі грудня були найкоротші дні та найдовші ночі, а тому казали, що «Варвара ночі урвала, а дня приточила».
Привітання для ВАРВАРИ
***
Варварочко-подруженько! З Днем Ангела вітаємо! І повний кошик побажань в цей день тобі складаємо: здоров’я, щастя, радості, ще й сонечка рум’яного! Гармонії та успіхів, Цілунків від коханого!
Читайте також: 20 віршів та пісень про маму
***
Дорога наша Варочко! Нехай для тебе знайдеться парочка! Той, кого будеш щодня любити, з ким будеш сумувати, а більше – радіти! Почувайся завжди щасливою, Ніжною, гарною і звабливою!
***
Варваро наша люба! Нехай душа співає! Нехай щодня щось добре в твоїм житті буває! В День Ангела сьогодні радій, немов дитина! Тобою хай пишається уся твоя родина!
***
Ми кличемо тебе Бася! Яка ж ти гарна удалася! Будь такою і надалі – впевнено крути педалі, щоб твій ровер мчав за вітром і об’їхав цілим світом! Ровер – це звичайно, будні! Щоб були вони – незабутні!
***
Вітаємо тебе, Варваро! Бажання линуть під гітару! А з нею – радісні пісні, а з ними – танці запальні! Нехай любов, добро і втіха летять, як горобці під стріху! Чудовий настрій на весь рік! і щастя-долі на весь вік!