21 листопада – іменини Михайла (Михайлини)

21 листопада приймають вітання всі Михайли та Михайлини, народжені цієї пори. Михайло – українське ім’я єврейського походження, воно широко розповсюджене у християнських народів і євреїв. Походить від єврейських слів “мі-ка-ель”— «Той, хто подібний до Бога», буквально — «Хто як Бог».

21 листопада церква відзначає свято Собору Архистратига Михаїла і всіх Небесних Сил безплотних, встановлене на початку IV століття на помісному Лаодикійському соборі, що був за кілька років до Першого Нікейського собору і засудив єретичне поклоніння ангелам як творцям і володарям світу.

Образ святого Михайла уособлює перемогу добра над темними силами: гримить грім — значить, святий Михайло бореться з чортами.

За стародавніми переказами, колись сатана був найяснішим із небесних духів, за що він і був названий Люцифером. Але з часом у нього з’явилися самолюбство, гордовитість і злоба, і він спокусив цим багатьох інших духів. Архангел Михайло зібрав військо благочестивих ангелів і виступив на війну проти сатани та його ангелів. Підступний сатана не втримався і був скинутий разом зі своїм військом на землю.

Починаючи від Мономаховичів (1125 р.), київські князі вважали Михаїла своїм патроном, зображали його на стародавніх гербах Києва. Символ Михаїла присутній і на головній хоругві часів Богдана Хмельницького та на численних козацьких прапорах. Ще з часів Київської Русі у Києві діяло два Михайлівських собори: один на території Видубицького монастиря (1088), другий — гордість і окраса міста — Михайлівський Золотоверхий собор (1108-1113). У 30-х роках XX століття останній було по-варварськи знищено, але нині його відбудували у первозданному вигляді. Однак навіть за совітських часів храмове Михайлівське свято відзначали і церковні, і світські особи, хоча й таємно.

Архангела Михаїла вважають заступником військових, міліціонерів (поліцейських), моряків, бакалійників, парашутистів, хворих, а також метеорологів, радіологів, гравірувальників й різьбярів, фехтувальників, шліфувальників і золотарів. Своїм заступником Архангела Михаїла вважають різні організації, зокрема Спілка української молоді (СУМ).

За народними прикметами від свята Михайла зима морози кує. Якщо в цей день випадає сніг, кажуть, що це Михайло приїхав на білому коні, а якщо не випадає – то на сірому.

За народними уявленнями, святий Михайло, як повелитель вітру, носить його на лівому плечі, тримає за вуса, і приборканий вітер дмухає потихеньку. А коли Архангел трохи попустить вуса вітрові, тоді зчиняється буря або здіймається вихор, а взимку віє завірюха. Вихор у народі вважався уособленням нечистого, тому було важливо, щоб проти нього боровся сам Архістратиг Михаїл. Легенди оповідають: якби не він, то вітер би так розгулявся, що увесь білий світ знищив би. Казали, що святий Михайло стріляє у чортів блискавкою, після чого гримить грім.

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

Запорізькі козаки вважали Архангела своїм покровителем, під його незримим керівництвом завжди отримували дивовижні побіди над супостатом. На честь Архістратига Михаїла часто зводили церкви на самій Запорізькій Січі. Запорізьке козацтво також зображало Небесного Воїна на своїх бойових стягах та знаменах.

Відомі українці з іменем Михайло

Михайло Старицький (1840— 1904) — український письменник (поет, драматург, прозаїк), театральний і культурний діяч. Батько української письменниці Людмили Старицької-Черняхівської. Один з корифеїв українського побутового театру.

Михайло Коцюбинський (1864—1913) — український письменник, громадський діяч, голова «Просвіти» в Чернігові.

Михайло Грушевський (1866—1934) — український історик, громадський та політичний діяч. Голова Центральної Ради Української Народної Республіки (1917–1918). Член Історичного товариства ім. Нестора-Літописця, дійсний член Чеської АН (1914), почесний член Київського товариства старожитностей і мистецтв (1917), член-кореспондент ВУАН (1923) та АН СРСР (1929), багаторічний голова Наукового Товариства ім. Шевченка у Львові (1897–1913), завідувач кафедри історії Львівського університету (1894–1914), автор понад 2000 наукових праць.

Михайло Іллєнко (нар. 29 червня 1947) — український кінорежисер, сценарист, актор. Член-кореспондент Академії мистецтв України. Заслужений діяч мистецтв України (2003). Лауреат Державної премії України імені Олександра Довженка (2007).

Михайло Хома (більше знаний як DZIDZIO, нар. 20 листопада 1983) — український співак, фронтмен гурту «DZIDZIO». Закінчив Київський національний університет культури і мистецтв. У 1999 році став лауреатом гран-прі фестивалю «Молода Галичина».

Привітання Михайлам та Михайлинам

***

Дорогі Михайло чи Михайлино! Вас нині з іменинами вітає вся родина! Нехай дорога стелиться щасливо у житті! Най плани-мрії вам збувають найсміливіші всі!

***

Дорогий наш Михасику! Для тебе – наші привітасики! Щоб ти зростав здоровий, мудрий і успішний, був для людей корисний, а для батьків потішний! Щасливої тобі бажаєм долі, усяких гараздів доволі!

***

Друзяко Миха! Ти – найкращий друг! Тобі я мушу це сказати нині! Багато є товаришів навкруг, але не кожен допоможе у біді людині! Тобі бажаю щастя я щодня, і вірних друзів поруч, і хорошої родини! Цікавих, незабутніх вражень від життя і подвигів на славу Україні!

***

Михайле, ти – наш воїн і наш брат! З тобою ми віддавна побратими! Згадай, як хліба черствий і останній шмат Не раз в біді і в радості ділили! Нехай тебе Архангел Михаїл тримає під своїм крилом й щитом могутнім! Здоров’я тобі, радості, любові від дівчат (і сил) І світлого, щасливого майбутнього!

***

Привітання наше лине до іменинниці Михайлини! Сонця і квітів до настрою даруємо, любимо, цілуємо, радіємо й шануємо!

***

Поважного пана Михайла в День Ангела привітаймо! Многая літа йому заспіваймо! З любов’ю, увагою та поважанням прийміть від усіх нас ці щирі вітання!