Собор святого Архистратига Михаїла

21 листопада українці відзначають Собор святого Архистратига Михаїла. З давніх-давен його вважають заступником та охоронцем усіх християн. У нашому народі святий здобув особливу пошану – він є патроном столиці України. Невипадково його зображення бачимо на сучасному гербі міста Києва.

Християнська історія

mihail-1

Церква шанує святого Михаїла (Михайла) як захисника християнської віри і поборника темних сил. На іконах його часто зображують у латах, з мечем і щитом у руках.

Архангел Михаїл – борець проти диявола і різного беззаконня серед людей. У Святому Письмі його називають «вождем воїнства Господнього». Звідси й походить церковна назва «архистратиг», тобто «старший воїн», «воєначальник».

Коли один із верховних ангелів Денниця повстав проти Господа, частина ангелів перейшла на його бік. Тоді архангел Михаїл звернувся до всіх інших ангелів із закликом визнати єдиного Бога і протистояти злу. Боротьба була важкою, бо Денниця мав великі здібності. Але Господнє військо перемогло, і Денницю з його послідовниками скинули з неба. А святий Михаїл здобув славу як воїн світла і переможець над темними силами.

michael-2

Це головне з усіх свят на честь ангелів. Воно має назву Собору, тому що в цей день прославляється спільнота всіх святих ангелів на чолі з Архистратигом Михаїлом. Лише декількох ангелів Святе Письмо називає власними іменами, і Михаїл (Михайло) є одним із них – очевидно, через особливу місію перед Богом.

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

Народні легенди і повір’я

В Україні Архистратига Михаїла своїм покровителем і захисником вважають не лише кияни, а й … мисливці. Серед них є повір’я, що найкраща та рушниця, яка побувала в руках у святого.

Легенда розповідає, що одного разу застала мисливця в лісі гроза. Чоловік відшукав ліщину (кажуть, лише під цим деревом можна перечікувати грозу) і побачив там нечистого, який ховався від Архистратига Михаїла. Зарядив мисливець рушницю, прицілився і вистрілив у чорта – тільки пляма смоли від нього залишилась. Святий подякував чоловікові за допомогу і запитав, яку винагороду той хотів би отримати. Мисливець попросив в Архистратига його рушницю, і той погодився.

michael_1

Після обміну рушницями почало тому мисливцеві дуже щастити на полюванні. Тільки кожного разу, коли він стріляв із цієї рушниці, такий грім над землею лунав, що люди лякалися. Тоді мисливець вирішив повернути її назад. Одержавши свою, він зауважив, що рушниця набула чудодійної сили. І мисливська удача не покидала його вже довіку.

Народні прикмети

У народній уяві християнський образ архангела тісно переплівся з дохристиянськими віруваннями. Саме тому, коли гримів грім, наші предки казали: «Архистратиг Михаїл війну з чортами веде». А ще в народі казали: де б не заховався нечестивий – стріла архангела знайде його скрізь.

Спостерігаючи за погодою на Михайла, наші предки визначали, якою буде прийдешня зима:

• З Михайла зима морози кує.

• З Михайла зима не стоїть, а танцює, віхолами та морозами лютує.

• До Михайла зима спала, по Михайлу ріки у льоди скувала.

• Якщо в цей день випав сніг, то кажуть: «Приїхав Михайло на білому коні»

• Коли на Михайлів день є іній, великі сніги упадуть, а якщо вранці туман, відлиги на землю прийдуть.

• Як на Михайла вітер з полудня, то буде тепло і до півгрудня.

• Якщо Михайло дощем не услужить, добру і суху весну ворожить.

• Якщо ніч ясна на Михайла, то буде довго тривати сувора і сніжна зима.