21 листопада православні та греко-католики вшановують Архістратига Михаїла. Цього дня мусить падати сніг. Відтак з давніх давен українці були переконані, що усю роботу на полях треба завершити до Михайла, бо на Михайла починається зима. Тому в народі кажуть: “Михайло їде на білому коні”.
Київські князі вважали Святого Михаїла своїм патроном, зображали його на стародавніх гербах Києва. Він є також на головній хоругві часів Богдана Хмельницького та на численних козацьких прапорах.У єврейській традиції налічують сімох архангелів: Гавриїла, Єремиїла, Михаїла, Рагуїла, Рафаїла, Сариїла та Уриїла. Прихильники ісламу вірять у чотирьох архангелів: Джебраїла, Мікаїла, Азраїла та Ісрафіла. Католицизм визнає існування трьох архангелів — Михаїла, Гавриїла й Рафаїла. Тричі згадується в Книзі Даниїла (Дан 10:13, 10:21, 12:1). В Апокаліпсисі постає як верховний командувач Божого війська супроти нечистих сил, яких перемагає в битві. У єврейській народній традиції — заступник євреїв перед лицем Бога.
У християнській традиції — ангел-цілитель, згодом — захисник, патрон вояків і лицарів. Часто зображається у вигляді воїна, що перемагає дракона чи чорта, з мечем, прапором або терезами. У народній уяві архангел Михайло змальовується мужнім лицарем, який перемагає всі темні сили на землі. Саме таким його можна побачити на іконах та образах, які були в багатьох оселях українців. Багатьох хлопчиків називають цим іменем. Коли гримів грім, наші предки говорили: “Це архістратиг Михайло веде війну з чортами”. Із Михайловим днем пов’язана ціла низка народних прикмет. З давнини вважають: від Михайла зима морози кує.
Народні прикмети на Михайла * Якщо цього дня сніг падає мокрий, то майбутній урожай буде щедрим. * Якщо стоять густі тумани, то така погода буде до Миколая 19 грудня. * Якщо на Михайла ніч ясна, то зима буде сніжна і красна. * Якщо Михайло дощем служить – добру й суху весну ворожить. * Іній – на великі сніги, а туман – на відлигу.