29 січня – День пам’яті героїв Крут

Указ Президента України про «День пам’яті Героїв Крут» № 15 /07, який відзначають щороку 29- го січня, був підписаний 15-го січня 2007-го року.

bii_pid_krutami

Залізнична станція Крути поблизу селища Крути та села Пам’ятне знаходиться за 130 кілометрів на північний схід від Києва та 18 км на схід від Ніжина.

Бій тривав понад 5 годин. У бою під Крутами оборонці української державності призупинили наступ противника і здійснили організований відступ, руйнуючи за собою колії і мости. Російське радянське військо втратило боєздатність на чотири дні.

Ця затримка ворога дала змогу українській делегації укласти Брест-Литовський мирний договір, який врятував молоду українську державність.

Сучасників особливо вразило поховання 27 юнаків, які потрапили після бою в полон до більшовиків і були ними страчені. На похороні в Києві біля Аскольдової могили голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш «Пам’яті тридцяти».

* * *

На Аскольдовій могилі Поховали їх — Тридцять мучнів українців. Славних, молодих…

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

На Аскольдовій могилі Український цвіт! — По кривавій по дорозі Нам іти у світ.

На кого посміла знятись Зрадника рука? — Квітне сонце, грає вітер І Дніпро-ріка…

На кого завзявся Каїн? Боже, покарай! — Понад все вони любили Свій коханий край.

. . . . . .

Вмерли в Новім Заповіті З славою святих. — На Аскольдовій могилі Поховали їх. Павло ТИЧИНА, 1918

Ілюстрація – Юрій Журавель

Дякуємо українській вікіпедії за цінну інформацію.