Указ Президента України про «День пам’яті Героїв Крут» № 15 /07, який відзначають щороку 29- го січня, був підписаний 15-го січня 2007-го року.
Залізнична станція Крути поблизу селища Крути та села Пам’ятне знаходиться за 130 кілометрів на північний схід від Києва та 18 км на схід від Ніжина.
Бій тривав понад 5 годин. У бою під Крутами оборонці української державності призупинили наступ противника і здійснили організований відступ, руйнуючи за собою колії і мости. Російське радянське військо втратило боєздатність на чотири дні.
Ця затримка ворога дала змогу українській делегації укласти Брест-Литовський мирний договір, який врятував молоду українську державність.
Сучасників особливо вразило поховання 27 юнаків, які потрапили після бою в полон до більшовиків і були ними страчені. На похороні в Києві біля Аскольдової могили голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш «Пам’яті тридцяти».
* * *
На Аскольдовій могилі Поховали їх — Тридцять мучнів українців. Славних, молодих…
Читайте також: 20 віршів та пісень про маму
На Аскольдовій могилі Український цвіт! — По кривавій по дорозі Нам іти у світ.
На кого посміла знятись Зрадника рука? — Квітне сонце, грає вітер І Дніпро-ріка…
На кого завзявся Каїн? Боже, покарай! — Понад все вони любили Свій коханий край.
. . . . . .
Вмерли в Новім Заповіті З славою святих. — На Аскольдовій могилі Поховали їх. Павло ТИЧИНА, 1918
Ілюстрація – Юрій Журавель
Дякуємо українській вікіпедії за цінну інформацію.