Романа і Романи

z_dnem_angela_vasilyu

Так уже склалося в українській традиції, що дітям при хрещенні дають подвійні імена: світське і церковне або імена тих святих, день котрих близький до уродин. Тож не дивно, що хлопчиків, народжених наприкінці листопада чи на початку грудня охрещують іменем Роман, а дівчаток – Романна або Рома.

Як і кожне ім’я, Роман має своє значення. Перекладають його як «римлянин». А втім ім’я Роман трактується двояко: латинське ім’я означає «римський, римлянин», а грецьке – «сильний, міцний». Пригадаймо собі імена засновників Рима – Ромула і Рема, яких вигодувала своїм молоком вовчиця.

У стародавньому Римі процвітало багатобожжя, захланність багатіїв, інтриги власть імущих і велике падіння моралі. Особливо це проявлялось у жорстокому гонінні на християн. Римська імперія безжально трощила християнські храми і висміювала християнські чесноти.

На захист моралі став диякон Кесарійської церкви, а згодом святий мученик Роман, який у 303 році оселився в Антіохії. Він проповідував християнство, укріпляючи вірних своїм прикладом і демонструючи безстрашність. Св. Роман висміював дикунські звичаї та ідолопоклонство, закликав слідувати за Христом і шанувати християнські цінності.

Авжеж, за таку пропаганду проповідника схопили і піддали тортурам. Засуджений до привселюдного спалення, мученик Роман став прославляти Христа і переконувати людей до навернення у праведну християнську віру. В цей час сталося диво – сильна злива згасила вогнище, на якому мав згоріти мученик. Та це не зупинило мучителів. Аби довести свою владу над християнським проповідником, вони вдалися до нових, ще жорстокіших тортур, аж поки святий Роман не прийняв мученицьку смерть.

У народі святий Роман широко відомий як цілитель і помічник у лікуванні жіночих хвороб. До нього звертаються у молитві про те, щоб пізнати радість материнства. А ще у народі кажуть, Роман дає заспіванку всієї зими: рік замикає, зиму починає, хитрі візерунки на вікнах розписує, очі снігами тішить.

Тож не забудьте привітати усіх, хто носить це чудове і величне ім’я! Ось підказочка:

Посміхнися нам, Романе,

Ти й насправді Богом даний

Любий нам усім.

Твій характер,

Твоя вдача,

Промінь сонечка неначе,

Зігріва завжди наш дім!

Раді ми тебе любити,

Твоя теща, жінка, діти,

Твій поважний тесть,

Довгу оду оттакенну

Всі ми радісно й натхненно

Склали нині в твою честь.

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

Або ось така:

Свят у світі є багато.

Іменини – також свято –

Наймиліше від усіх:

Подарунки і пиріг –

Все Роман, усе – для тебе.

Зазирає янгол з неба

На твоє веселе свято

Й ніби хоче нагадати,

Що святий у тебе є

На ім’я, як і твоє.

Він тебе оберігає,

Любить і застерігає:

Любим будь і людям й Богу,

Не цурайсь свого святого –

Й кожен свій день іменин

Відсвяткуй разом із ним.