В українській мові словом «доля» означують історію життя людини і того, що їй судилося пережити. Це заздалегідь визначений перебіг подій в житті людини або розвитку суспільства, її вчинки і талант, призначення і спадок для майбутніх поколінь. Але у людини завжди є вибір, і саме через цей вибір доля може піти зовсім іншими стежками-доріжками.
В долю вірили різні нації й народності. Так, у стародавніх греків за долю кожної людини відповідали три мойри. Одна з мойр розпочинала нитку життя людини, друга снувала її, а третя обрізала, що знаменувало смерть. У римлян вони називалися парками.
У азіатській міфології існує повір’я про червону нитку долі котру пов’язуються на щиколотках, якщо її носять китайці або мізинцях у Японії. У філософії індуїзму також є поняття долі, яке називають кармою. Зі санскриту це перекладають як «причина-наслідок» або «відплата». Індуси вірять у те, що праведні або гріховні дії людини визначають її долю, страждання або насолоди. Карма належить до сансари – вічного колеса життя.
Як часто ми запитуємо себе, нарікаючи на все і вся, на долю і вищі сили: чому мені так не щастить? Чому в мене така лиха доля? Або констатуємо: в когось склалася щаслива доля. І часто при цьому забуваємо дякувати за все те добре, що стається у нашому житті. І не дивно, адже до всього доброго людина звикає швидко.
Будь-яка подія – хороше і погане, що відбувається в нашому житті, нам для чогось потрібно. Можливо, варто переглянути своє ставлення до цього. Вміння не проклинати долю, стійко переносити її удари і не впадати в зневіру свідчить про силу духу. З цим навиком не народжуються, його виховують в собі протягом життя. На долю кожної людини випадає стільки випробувань, скільки вона може витримати. І людина робить помилки стільки разів, аж поки не збагне і не прийме це у свою долю.
Майже всі релігії світу пояснюють, що нещастя і біди — це прохання Бога зупинитися і задуматися, чи в правильному напрямку ти йдеш, все ти правильно робиш? Від моменту зачаття людина отримує свій життєвий шлях, алгоритм, долю, яку вона повинна пройти і пережити, яка їй приготована Божим Провидінням.
Читайте також: 20 віршів та пісень про маму
Кожна людина носить долю в собі – це її гени, спадщина предків, а все інше вона вирішує у процесі життя: ким бути, з ким одружуватись, як і де жити, що робити і чи є в усьому цьому сенс. У житті кожного з нас є важливі (по-суті доленості) моменти: вибір професії, супутника життя, друзів та багато іншого. Для того, щоб не помилитися, треба слухати голосу свого серця і не поспішати із рішенням. Якщо людина готова до рішення, то воно рано чи пізно прийде в життя людини. А свою долю можна зустріти будь-де. Важливо впізнати її й не розминутися на життєвій дорозі.
Святий Августин сказав: “Боже, дай мені терпіння, щоб змиритись із тим, чого я змінити не можу. Дай мені сили, щоб змінити те, що можу змінити. Дай мені мудрість, щоб міг відрізнити одне від іншого”.
Нехай у кожного в житті буде багато приємних переживань і подій, адже саме із них – щоденних маленьких радощів і складається наша доля.