Ліна КОСТЕНКО. Основне.

Ліна Костенко, знаменита українська поетка і громадська діячка. Її біографія і творчість знакові для українців у всьому світі. Основне про Ліну Василівну.

lina_kostenko

– Ліна Василівна Костенко народилась 19 березня 1930 року поблизу Києва.

– За освітою Ліна Костенко педагог. Другу освіту здобула у Московському літературному інституті ім. О. М. Горького.

– Під час навчання у Московському літ. інституті познайомилась зі своїм першим чоловіком Єжи-Яном Пахльовським (1930-2012). У них є спільна донька Оксана Пахльовська, яка живе і працює в Італії.

– Стосункам Єжи-Яна і Ліни Василівни присвячено вірш Л. Костенко “Поїзд у Варшаву”.

– Другий чоловік Ліни Василівни, Василь Цвіркунов був керівником кіностудії ім. О. Довженка у 1960-х роках. Разом вони прожили 25 років. Мають спільного сина Василя (нар. у травні 1969 року), програміст.

– Перші опубліковані книги Ліни Костенко, серед яких “Проміння землі” (1957), “Вітрила” (1958), “Мандрівки серця” (1961) стали новим словом української поезії.

– Належить до поетів-шістдесятників; брала участь у дисидентському русі, за що була надовго виключена з літературного процесу. (У 1968 році написала лист на захист В’ячеслава Чорновола).

– Протягом 14 років поезії Ліни Костенко не друкували – з 1963 до 1977 в Українській РСР.

– За роман “Маруся Чурай” і збірку “Неповторність” поетка відзначена Державною премією України ім. Т. Г. Шевченка.

– Рядки з віршів Ліни Костенко – чи не найбільш цитовані в українській літературі та соцмережах.

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

– Найбільше пісень на слова Ліни Костенко написала Ольга Богомолець. Інші виконавці також долучились до цього. Зокрема: «ТЕЛЬНЮК: Сестри» — «І знову пролог», Jamala — «Неандертальці», Віталій Козловський — «І все на світі треба пережити» та інші.

– Єдина прозова книга Ліни Костенко “Записки українського самашедшого” вийшла друком у 2011 році та була неоднозначно сприйнята шанувальниками авторки. Однак, тираж книжки становив 80 тис. примірників.

– Ось одна із цитат. “Важко любити розумну жінку. Завжди боїшся впасти у її очах. Жінка втрачає на інтелекті, лише коли вона кохана. Так що бажано підтримувати в ній цей стан”. (Ліна Костенко. “Записки українського самашедшого”)

– У 2015 році мала планета Сонячної системи № 290127 отримала назву Лінакостенко.