Андрій Варгола чи Енді Воргол?

vorgol1

Енді Воргол народився 6 серпня 1928 року в місті Пітсбург, штат Пенсильванія, США в робітничій сім’ї. Його батьками були Андрій Варгола та Юлія Юстина Завацька. Батьки переїхали в США з лемківського села Миково (Miková), яке тоді перебувало в складі Австро-Угорщині на території теперішньої Словаччини. Родина належала до церковної громади греко-католицької парафії Св. Івана в Пітсбурзі.

У третьому класі Воргол захворів на танець святого Віта – мимовільні рухи тулуба, кінцівок, голови, м’язів обличчя. Хвороба залишила сліди на шкірі. В молодості Воргол часто хворів і в зв’язку з тим недолюблював лікарні та лікарів. Він часто днями лежав прикутий до ліжка, малюючи й слухаючи радіо. Школа була для нього справжнім пеклом.

Воргол в дитинстві виявив великий талант до мистецтва. Закінчивши навчання в університеті Карнегі-Мелона в 1949, він переїхав до Нью-Йорка, де успішно працював ілюстратором у журналі.

В 1960-их роках темою картин Воргола стали американські продукти, наприклад консерви фірми Кембелз і пляшки з-під Кока-Коли. У цей період художник також створює низку портретів відомих діячів американської масової культури. У його творчій майстерні (Фабриці) часто збиралися різні Нью-Йоркські знаменитості. Воргол шокував публіку заявою про бажання перетворитися на машину. У червні 1968 року Воргол був тяжко поранений і ледь вижив. Наслідки замаху впливали на нього все життя.

В порівнянні з 60-ими 70-ті були набагато спокійнішими. Картини Воргола замовляли відомі особистості — Мік Джаґґер, Лайза Мінеллі, Джон Леннон, Даяна Росс, Бріжіт Бардо, Майкл Джексон тощо. В 1980-ті роки до Воргола прийшов великий комерційний успіх. Його картину було вибрано фірмою Absolut Vodka в своїх рекламах і це принесло йому й ще більше слави. Воргол належав до парафії Української Греко-католицької церкви Св. Івана в Нью-Йорку. Він вважав себе релігійною особою.

Воргол майже щоденно відвідував літургії, і священик при церкві говорив, що він бував у церкві ледь не щоденно. В його мистецтві відчувається вплив іконографії. За свідченнями брата Воргола Енді був дуже релігійною людиною, але не хотів, щоб люди це бачили, бо вважав свої релігійні переконання особистою справою. Художник оплатив навчання племінника, допомігши йому стати священиком.

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

Воргол помер у Нью-Йорку 22 лютого 1987 від інфаркту. Брати перевезли тіло художника в Пітсбург для поховання, яке відбулося в Українській Греко-католицькій церкві ім. Св. Духа. На похороні була присутня Йоко Оно.

vorgol2

Сервус Пане Воргол

Андрій Ворхола русин чи хохол Греко-католик ставленик поп-арту Енді Воргол це джаз і рок-н-ролл Куди до нього віршнику чи барду Конвульсивний і побожний фольк І чілка біла окуляри Енді Многоликий хмародер Нью-Йорк І ті казино кока денді бренді Умре у Пітсбурзі де соус мармелад Хрести схизматиків печальний колумбай В рулетку грища записи у лад Барвистий сакос русинський вікарій Маразматичний (виріб Камбели) (Оземний) спіч Нью-Джерсі та Аляска Із наркотичної завіси із імли Ти (зальсупів) носовички за паска

Петро Мідянка