8 червня – всесвітній День океанів

cherepakha-okeani

Площа суші становить близько 29 відсотків. Все решта припадає на світовий океан. Континенти, острови поділяють світовий океан на окремі океани. Світовий океан поділяється на 4 чи 5 головних частин: Тихий океан, Атлантичний океан, Індійський океан, Північний Льодовитий океан та Південний океан. У 2000 році Міжнародна гідрографічна організація прийняла розділення з чотирьох океанів на п’ять, виділивши Південний або Антарктичний океан зі складу Атлантичного, Індійського і Тихого.

Відзначати всесвітній день океанів було запропоновано на міжнародному Саміті Землі 1992 року в Ріо-де-Жанейро (Бразилія). У цей день співробітники багатьох зоопарків, акваріумів, дельфінаріїв координують свої зусилля, щоб боротися за збереження біорізноманіття мешканців морських глибин і стабільну екологічну обстановку. У грудні 2008 року Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй ухвалила резолюцію відзначати свято офіційно 8 червня, починаючи з 2009 року.

У 2013 році до Всесвітнього дня океанів було випущено поштові марки. До Дня океанів проводиться також щорічний конкурс фотографій, переможців якого нагороджують у штаб-квартирі ООН.

okeani2

5 ЦІКАВИХ ФАКТІВ ПРО ОКЕАНИ ЗЕМЛІ

  1. Тихий океан є найбільшим океаном на Землі, і охоплює приблизно 30 % поверхні Землі. Найглибше місце на Землі — Маріанська западина, яка знаходиться на схід від Маріанських островів (Тихий океан). Її глибина майже 11000 метрів.
  2. В океанах є підводні вулкани, землетруси та зсуви, які можуть призвести до цунамі. Вони вивергають не розпечену лаву, а бруд і метан. Близько 90% вулканічної активності на Землі відбувається саме в океанах.
  3. Найбільш вивчений і освоєний людьми – Атлантичний океан. Як його тільки не називали: “Море за Геракловими стовпами”, “Атлантік”, “Західний океан”, “Море мороку”. Назву «Атлантичний» він отримав на честь титана Атланта з грецької міфології. Вода в Атлантичному океані найсолоніша серед усіх океанів.
  4. Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

  5. У океані існують підводні річки та водоспади. На сьогодні відомо 7 таких водоспадів. Причиною їх виникнення стають різниці в температурі і солоності різних ділянок океану і складний рельєф морського дна. Найбільший з нині відомих підводних водоспадів знаходиться на дні Датської протоки, яка розділяє Гренландію та Ісландію. Його висота приблизно 4000 метрів, і він перемішує понад 175 мільйонів кубічних футів води.
  6. . . . . . . .

  7. Найбільша риба Світового океану – китова акула, яка сягає у довжину 12,65 метра і може важити понад 21,5 тонну. Сьогодні китові акули мешкають у всіх тропічних та помірно-теплих морях. Водночас найменшою рибою в Світовому океані вважають Schindleria brevipinguis, яка мешкає в коралових лагунах Бар’єрного рифу. Рибки цього виду можуть досягати лише 8,4 мм у довжину.