5 червня – Всесвітній День довкілля

dovkillya

Наша планета Земля – один великий човен, у якому ми перетинаємо хвилі Всесвіту і рухаємось по орбіті. Людська діяльність настільки забруднила цей «човен», що виникла гостра проблема зі збереження лісів, річок і океанів. Примітно й те, що екологічні проблеми – одна для всіх країн, і багатих, і бідних. Якщо стається землетрус в одній частині світу, то він неодмінно «відгукується» повінню чи пожежами в іншій. Саме тому всесвітній день довкілля такий важливий, аби проблема збереження природи Землі була актуальною і вирішеною.

Трішки з історії свята. Ще 11 травня 1971 року генеральному секретареві ООН надійшло звернення, яке підписали 2200 діячів науки й культури з 23 країн світу. Вони попереджали людство про небезпеку, що загрожує йому у зв’язку із забрудненням навколишнього середовища: «Або ми покінчимо із забрудненням, або воно покінчить із нами».

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

У 1972 році у Стокгольмі відбулася Всесвітня конференція із захисту навколишнього середовища, на якій були присутні повноважні представники 113 держав. Учасники конференції ухвалили рішення щодо щорічного проведення Всесвітнього дня охорони навколишнього середовища 5 червня. Локальне свято довкілля в Україні відзначають щорічно в третю суботу квітня.

ФАКТИ СВІДЧАТЬ

  • На сьогодні на планеті визначено 36 найважливіших глобальних проблем, що чекають людство у XXI столітті. До першої десятки в напрямку зменшення пріоритетності належать: зміни клімату, дефіцит питної води, знеліснення/опустелювання, забруднення прісних вод, низька якість управління, утрата біорізноманіття, зростання і міграція населення, зміна соціальних цінностей, утилізація відходів, забруднення повітря.
  • У 1986 році найбільша в історії людства катастрофа на атомній електростанції в Чорнобилі вбила відразу ж 30 чоловік і поступово забрала ще близько 9 тисяч життів. До цих пір 30 кілометрова зона навколо чорнобильських реакторів залишається безлюдною. Але є в цьому і користь для тварин – там вони розмножуються як у дикій природі.
  • Американці купують понад 29 мільйонів пластикових пляшок води в рік. Щоб зробити ці пляшки, потрібно використати 17 мільйонів барелів сирої нафти, яких було б достатньо, щоб забезпечувати мільйон легкових машин паливом цілий рік. Тільки 13% цих пляшок переробляється. Щоб розкластися безслідно, цим пляшках будуть потрібні століття, а якщо їх спалити, то важко уявити, скільки шкідливих речовин, включаючи важкі метали, буде викинуто в повітря. Чи не краще використовувати багаторазову тару?
  • На сьогодні в Україні проблема смітників – одна з найважливіших і найактуальніших серед проблем забруднення навколишнього середовища. Час подумати про переробку сміття.
  • Вчені давно забили тривогу з приводу забруднення Світового океану відходами з пластику. Тому було винайдено спеціальних мікробів, які здатні поїдати пластик. Таким способом планується вирішити «пластикову проблему» людства.
  • Найбільше на здоров’я українців впливає забруднене повітря. Щорічно по всій Україні в атмосферу виділяється близько 17 млн. тонн шкідливих речовин. Крім того, деякі з цих речовин мають значний вплив на зміну клімату, а, відтак, і на погіршення стану здоров’я людей. Свій внесок у забруднення повітря роблять, зокрема, підприємства чорної металургії, енергетики, вугільної промисловості, хімічної та нафтохімічної промисловості. Маємо також великі викиди з ТЕЦ та автомобілі, кількість яких щороку зростає. Ось чому корисно пересідати на велосипеди і відпочивати на природі.