– Перша бібліотека з’явилася ще 2,5 тис. років до нашої ери на Сході. Щоправда, була там не колекція книжок, а глиняних табличок із важливою інформацією. І знаходилась вона в одному з древніх вавилонських храмів міста Ніппур.
– У Київській Русі перші бібліотеки стали відкривати після прийняття християнства. Найбільшою із них, заснованою в 1037-му році князем Ярославом Мудрим, стала бібліотека Софії Київської. Там зберігали понад дев’ятсот книг ручної роботи. В ті часи книги були такі дорогі та коштовні, що за один такий фоліант можна було купити маєток. Для середньовіччя це була титанічна праця, адже для переписування книг та їх виготовлення запрошували тільки найкращих майстрів.
– Старовинні книги писали на пергаменті чорнилом та кольоровими фарбами. Чорнило робили із сажі, фарби з відвару кори вільхи та дуба. Заголовки, ініціали, великі букви виводили червоною фарбою. Використовували також охру, лазур, золото і срібло.
– Чимало історичних бібліотек створювали протягом сотень років. Там збережено дуже цінні зразки. Колись їх закріплювали ланцюгом, щоб не можна було винести книгу з будівлі.
– Одна з найзнаменитіших античних бібліотек – Александрійська – заснована на початку III століття до нашої ери. В елліністичному світі вона була центром освіти і науки. В її фондах знаходилося майже 750 тис. згортків. Понад півтори тисячі років тому вона була зруйнована.
– Першим друкарем, який почав відливати металеві букви для друку, став німець Йоганн Гуттенберг, який жив у місті Майнці в середині XV століття.
-Перша друкована книга «Львівський апостол» в Україні з’явилася у 1574 році. Її надрукував Іван Федоров, який випередив іноземних майстрів, адже винайшов спосіб друкування тексту двома фарбами одразу.
– Однією з найбільших бібліотек за всю історію людства є Бібліотека Конгресу США у Вашингтоні. Бібліотека налічує більше 75 млн найменувань, включаючи книги, фотографії, записи, музичні композиції. Бібліотеку відкрили у 1800 році.
– Найбільшою електронною бібліотекою на сьогодні є Всесвітня цифрова бібліотека. Її урочисте відкриття відбулося 21 квітня 2009 р.
– Найбільшою бібліотекою сучасної України є бібліотека імені В. Вернадського.
Читайте також: 20 віршів та пісень про маму
– Найбільшою книгою у світі вважають так званий Атлас Кленке. Книга знаходиться в одному з Голландський музеїв Амстердама. Атлас заввишки 1,75 метра і шириною 1,9 метра був подарований голландським купцем Йоханнесом Кленке королю Англії Карлу II у 1660 році з нагоди реставрації монархії.
– Дванадцять найменших книг світу вміщаються в одній столовій ложці. Серед них є мініатюрне видання Корану, словник англійської мови на 12 000 слів і Конституція Франції.
– Однією з найменших книг є томик віршів Т. Г. Шевченка «Кобзар», який створив мікромайстер Микола Сядристий. Книга складається із 12 сторінок, кожна площею 0,6 квадратного міліметра. Перегортати сторінки можна тільки загостреним кінцем людської волосини. Книга зшита павутинкою, обкладинка зроблена з пелюстки безсмертника. На обкладинці – портрет поета та зображення хати, де він народився.
– Найтовстішою друкованою книгою в світі є книга Інтернету – WIKIPEDIA. Це збірник статей з мережі Інтернет, які любитель книг Роб Метьюс вирішив надрукувати у вигляді одного тому. Паперова версія цієї книжечки склала 5000 сторінок.
– За іншими джерелами, найтовстішою у світі книгою є англійський словник, що містить 8600 сторінок.
– Сучасні бібліотеки стають не лише сховищем книг, атласів та рідкісних видань, а й місцем зустріч, презентацій, концертів та інших інтерактивних подій.
– Окрім основного фонду сучасні бібліотеки пропонують читачам буккросинг — вільний обмін книжками. Детальніше про це читайте тут https://korali.info/temy/zvilnit-knizhki-za-dopomogoyu-bookcrossing.html
Вітаємо усіх працівників бібліотек із професійним святом і бажаємо їм успіхів та радості в роботі!