Святий вечір

privitannya_z_rizdvom_700

Вечір 6 січня християни називають Святвечором – це вечір перед Різдвом Христовим. Святий вечір – один з найбільш шанованих днів в усіх християн. Вечір цей особливий не лише тим, що для вечері готують 12 страв, не так як зазвичай накривають стіл, а й тим, що в цей вечір збирається вся сім’я. В домі панує святкова атмосфера, яку не відчуєш в жоден інший день, в інше свято. На Святий вечір в домівці витає дух повної гармонії, затишку, тепла та любові. Усі члени сім’ї, як ніколи, чемно та відповідально готуються до Вечері.

6 січня – останній день Різдвяного посту. Тому і страви на столі повинні бути пісними. На Святу вечерю готують 12 пісних страв. Таке число обумовлюється кількістю апостолів – 12 апостолів. Незважаючи на те, що страви пісні, в цей вечір вони смакують в надцять разів краще, ніж страви, приготовані на ті свята, які готуємо поза постом. Святий вечір в народі називають ще Багатою Кутею. Основною стравою на столі є кутя. Окрім куті готують пампухи, узвар, вареники, пісні голубці, борщ, підлива (мачанка в народі) з грибів, риба, вушка, варений горох, картопля, часник. Страви, в залежності від регіону, можуть дещо відрізнятися, але мають бути виключно пісними. Сервірування столу теж особливе. Стіл повинен бути застелений білою скатертиною, під яку кладуть сіно, що нагадує народження Ісуса Христа в стаєнці на сіні, по кутах столу кладуть часник.

Головним атрибутами на Святвечір є свічка та дідух.

Перед святою вечерею в багатьох домівках прикрашають ялинку, яка є символом райського дерева, дерева життя, а вогники на ній символізують Світло Світу – Христа.

Сідають вечеряти, коли на небі з’явиться перша зірка, що символізує звістку про народження Ісуса. Вечеря починається з молитви, повечерявши, можна поколядувати. Опісля вечері уся сім’я йде до церкви на Службу.