Міфи історії та культури, котрим вчать у сучасній школі
Шаровари – традиційний козацький одяг
Цей міф є справедливим лише частково. У період розквіту козацтва (XVI-XVII століття) запорожці носили вузькі штани. На жодному з зображень тих часів немає шароварів. Також про них не згадують хроніки та літописи.
Широкі штани з’являються лише в другій половині XVIIІ століття, в період занепаду козацтва.
Українська мова визнана однією з наймелодійніших
За легендою, в Парижі проходив конкурс, де українська мова виборола друге (після італійської) або ж третє (після італійської та перської) місце. Насправді, такого заходу ніколи не відбувалося. Втім, наша мова була і залишається прекрасною без будь-яких змагань.
Перша конституція у світі
Чи не кожен вчитель історії стверджує, що в Україні була створена перша конституція у світі (конституція Пилипа Орлика 1710 року). Але за 110 років до неї була прийнята конституція італійської держави Сан-Марино, що діє до сьогоднішніх днів.
Частина українських істориків наполягає на тому, що документ Пилипа Орлика став першою “сучасною конституцією”. Але з цим не погоджується жоден іноземний історик. За загальноприйнятою думкою, перша сучасна конституція була прийнята в США у 1787 році. Першу ж європейську конституцію прийняли у Польщі в 1791 році.
Бібліотека Ярослава Мудрого: найбільша у Європі
Єдина згадка про колекцію книг великого князя звучить так: «Ярослав же любим бо книгам, и многы списав положи в церкви святой Софьи, юже созда сам».
В першій половині ХІ століття Софіївський Собор був найбільшим центром книгодрукування на Русі. Тож ми не сумніваємося, що у княжій столиці знаходилася велика кількість писемних праць. Однак немає жодного доказу на користь того, що бібліотека належала Ярославу або що вона була найбільшою в Європі.