Цікаві факти про українську моду в часи Русі та козацтва

Під час правління Сагайдачного, Хмельницького та Мазепи козаки не знали шаровар, зате носили панчохи. У Київських князів був приблизно такий ж гардероб, як і у їх рабів, а жінкам не дозволялося знімати головний убір ніде, крім дому. Більше цікавих фактів – у нашій статті.

Мода Київської Русі

Князі і раби мали майже однаковий одяг. Він відрізнявся матеріалом, кольором, кількістю прикрас. Бідняки носили лахи з шерсті, льону та коноплі. Для еліти ж шили вбрання з імпортного шовку, оксамиту, парчі та атлабасу.

odyag_rus

У добу Русі одяг був облягаючим та складався з сорочок, штанів, поясів, шапок, свит (жупанів). Білизни не було.

moda-1

Зимовий одяг оббивали хутром. Князі, бояри і дружинники додатково одягали “корозно” – дуже широкі плащі, якими можна було накрити іншу людину.

moda-2

Жіночий костюм обовязково включав в себе головний убір, сорочку, кілька спідниць одна поверх одної. Дівчата та матері одягалися аскетично, про декольте не могло йти навіть і мови.

divki-rus

Мода в козацьку добу

Козаки не знали шаровар ні в XVI, ні в XVIІ столітті. Широкі штани не описуються в жодному документі. Французський картограф Гійом де Боплан (автор першої карти України) згадує, що запорожці носили d’vn caleçó (вузькі та облягаючі штани).

kozaki-fih

Шаровари з’явилися лише наприкінці XVIІІ століття. Імовірно їх привезли задунайські козаки, що жили на території Османщини

moda-3

Одяг козаків був дуже різноманітним. Але всі вони носили хутряні шапки. Головний убір знімали лише в церкві та при зустрічі з товаришем. У теплу пору його носили навиворіт, аби врятуватися від спеки.

moda-4

Цікавий факт: козаки заміняли шкарпетки та онучі панчохами. Цю білизну виготовляли з вовни або шовку. Останній варіант можна побачити на знаменитій картині “Козак Мамай”.

moda-5