Під час правління Сагайдачного, Хмельницького та Мазепи козаки не знали шаровар, зате носили панчохи. У Київських князів був приблизно такий ж гардероб, як і у їх рабів, а жінкам не дозволялося знімати головний убір ніде, крім дому. Більше цікавих фактів – у нашій статті.
Мода Київської Русі
Князі і раби мали майже однаковий одяг. Він відрізнявся матеріалом, кольором, кількістю прикрас. Бідняки носили лахи з шерсті, льону та коноплі. Для еліти ж шили вбрання з імпортного шовку, оксамиту, парчі та атлабасу.
У добу Русі одяг був облягаючим та складався з сорочок, штанів, поясів, шапок, свит (жупанів). Білизни не було.
Зимовий одяг оббивали хутром. Князі, бояри і дружинники додатково одягали “корозно” – дуже широкі плащі, якими можна було накрити іншу людину.
Жіночий костюм обовязково включав в себе головний убір, сорочку, кілька спідниць одна поверх одної. Дівчата та матері одягалися аскетично, про декольте не могло йти навіть і мови.
Мода в козацьку добу
Козаки не знали шаровар ні в XVI, ні в XVIІ столітті. Широкі штани не описуються в жодному документі. Французський картограф Гійом де Боплан (автор першої карти України) згадує, що запорожці носили d’vn caleçó (вузькі та облягаючі штани).
Шаровари з’явилися лише наприкінці XVIІІ століття. Імовірно їх привезли задунайські козаки, що жили на території Османщини
Одяг козаків був дуже різноманітним. Але всі вони носили хутряні шапки. Головний убір знімали лише в церкві та при зустрічі з товаришем. У теплу пору його носили навиворіт, аби врятуватися від спеки.
Цікавий факт: козаки заміняли шкарпетки та онучі панчохами. Цю білизну виготовляли з вовни або шовку. Останній варіант можна побачити на знаменитій картині “Козак Мамай”.