4 великі українки, про яких має знати кожен

Знайомимо вас з великими українками давнини і сучасності

Марія Приймаченко (1909-1997)

Народна художниця, майстер “наївного мистецтва”. З юних років Марія хворіла на поліомієліт та пересувалася на милицях. Однак це не завадило їй займатися мистецтвом. Вже в 7 років вона намалювала на батьківському домі квіти. Вийшло настільки гарно, що сусіди попросили прикрасити і їх будівлі. Так почався мистецький шлях дівчини.

ukrainski-zhinki-1

Мисткиня займалася не лише живописом, але і гончарством, ткацтвом, іншими видами мистецтва. У 30-ті роки вона здобула популярність завдяки оригінальній вишивці. Згодом її запросили пройти короткий курс народних майстрів у Києві. Там роботи Марії нагородили дипломом І ступеня. Її картини потрапили на всеукраїнську, Санкт-Петербурзьку, Московську виставки та отримали ряд нагород.

ukrainski-zhinki-2

У “київський період” майстриня здобула всезагальну популярність та заробила непогані гроші. А що найважливіше – в столиці їй вправили ногу, позбавивши необхідності пересуватися на милицях. Згодом вона повернеться у рідне село під назвою Болотня, де одружиться і народить сина. Та щастя протриває недовго: через кілька років її чоловік загине на Другій світовій війні, а сама Марія важко бідуватиме.

ukrainski-zhinki-3

Втім, майстриня переживе і цю невзгоду. Вона відкриє художню студію у рідному селі, прославиться на весь світ, виховає сина-художника і проживе майже 80 років, не випускаючи пензлика з рук. Марія Примаченко є символом незламної волі. Попри важку хворобу та надзвичайно складні життєві випробування, вона прожила повноцінне життя, повне творчості, кохання і добра…

Окуневська-Морачевська Софія (1865-1926)

Перша жінка-лікар у Австро-Угорській імперії. Вона здобула диплом у Цюріхському університеті і там же захистила докторський ступінь. Софія була змушена працювати у Карлових Варах, бо у Львові і Кракові не визнавали її освіту. Лише через багато років їй дозволили зайняти посаду у “Лембергу”.

ukrainski-zhinki-5

Окуневська-Морачевська стала першим лікарем Галичини, що використав променеву терапію для боротьби з онкологією. Нею захоплювався Іван Франко, Василь Стефаник, Ольга Кобилянська та ряд інших українських діячів.

Соломія Крушельницька (1872-1952)

Примадонна (головна оперна співачка), що виступала на сценах Парижу, Неаполю, Риму, Мілану, Буенос-Айресу та інших міст світу. Вона дружила та співпрацювала з великим композитором Пуччіні Джакомо, володіла вісьмома мовами, неодноразово давала концерти пам’яті Тараса Шевченка та Івана Франка.

ukrainski-zhinki-6

Окрім прекрасного голосу, Соломія мала неземну вроду. За її серце боролися мільйонери, знатні дворяни, інтелігенція… Крушельницька була дуже багатою жінкою і охоче жертвувала на благодійність. Та після того, як радянські війська зайняли Львів, вона сильно бідувала. Їй довелося віддати все своє майно новій владі. Збереглася лише квартира, де Соломія мешкала разом з сестрою.

ukrainski-zhinki-7

У Крушельницької не було дітей, але вдячні учні до останнього дня відвідували її дім. Одним із них був Михайло Петрович Гринишин – академік, екс-керівник Гуцульського ансамблю пісні і танцю.

Ліна Костенко (нар. 1930 року)

Найвідоміша поетеса сучасності, диссидент, професор Києво-Могилянської академії, Львівського та Чернівецького університетів. Вона публічно підтримувала проукраїнську інтелігенцію та відкрито протестувала проти політичних “арештів” в часи радянського терору. При цьому жінці було що втрачати: її поезія друкувалася у величезних тиражах, а за сценаріями знімали фільми.

ukrainski-zhinki-4

Ліна зберегла свою непохитну позицію і в часи незалежності. Так в 2005 році вона відмовилася від звання героя України, заявивши :”Політичної біжутерії не ношу!”. Жінка наголосила, що поету не потрібно нагород, для спілкування з народом достатньо і слова.

Сьогодні її книги друкуються величезними тиражами, а сама Ліна зберігає статус найлегендарнішого українського письемнника сучасності.