Сецесією захоплюються усі. Цей стиль, який народився на межі ХІХ – ХХ століть, приваблює вишуканістю форм та ліній. Втім, далеко не кожен знає, хто був найбільшим творцем цього мистецького стилю. Сецесія – це стиль чеського художника Альфонса Марія Мухи.
Народився митець 24 липня 1860 року у невеличкому моравському містечку Іванчіце. Коли хлопцеві виповнилось 17, батько відрядив його у празьке художнє училище, але малюнки молодого Мухи повернулись назад із приписом: „Абсолютна відсутність таланту в автора”.
Через 2 роки Альфонс Муха вирушив до Відня і став театральним декоратором. Невдовзі театр згорів, і молодий Муха тинявся Віднем та малював мініатюрки. На щастя, трапився йому граф Коен, якому молодий митець розписав стіни. Потім граф погодився оплачувати навчання талановитого художника у Мюнхенській академії Мистецтв. Через деякий час Муха завершив своє навчання у Парижі й залишився там.
У 1892 році молодий художник уже ілюстрував „Історію Німеччини”, а невдовзі одержав персональне замовлення від Сари Бернар – намалювати афішу „Жісмонда”. Відтоді слава і гроші почали текти до нього медовими ріками. Та незабаром численні замовлення, комерційні проєкти таки допекли Мусі, й він вирішив чкурнути у Сполучені Штати і попрацювати там над некомерційною ідеєю – написати „Слов’янську епопею” на славу своєї батьківщини. Жіночі образи А. Мухи – це пишні й красиві слов’янки, яких він прославив на увесь світ.
У 1906 році Альфонс Муха одружився зі своєю ученицею Марією Хітіловою, молодшою на 22 роки. Після проголошення Республіки у 1918 році цьому художникові було доручено виготовити перші чехословацькі марки, грошові знаки і державний герб. Альфонс Муха став автором власних ювелірних прикрас у стилі модерну і здобув високий ступінь визнання у мистецькому світі.
Читайте також: 20 віршів та пісень про маму
Помер Альфонс Марія Муха 14 липня 1939 року. Перед ним на стіні висіли ескізи його останніх рисунків, – як завше вишукані й витончені. Альфонс Муха ще з ранньої юності вважав, що бідні також мають право на красу, тому мистецтво не можна зачиняти за сімома замками. Саме тому його роботи прикрашали коробки з цукерками, вивіски крамниць, пуделочка з косметикою і календарі.
У Львівському музеї етнографії зберігають на виставляють його плакати – справжні шедеври сецесійного мистецтва.