ЧАСНИК

chasnik

Часник належить до спецій. Він — найбажаніший продукт на українській кухні, особливо навесні і восени, коли так доречно проводити профілактику застудних захворювань. А ще часник – лікарська і харчова культура, найдешевший і найефективніший природний антибіотик. І… найстаріша культивована рослина у світі, яку споживали ще 6000 років тому!

Так, він має специфічний запах і такий же смак. Не всім він до вподоби і не завжди доречний в раціоні. Так, наприклад, попївши часничку, радять хоча б годинку-другу не планувати собі активного спілкування чи поїздки у транспорті — аромат все одно буде присутній.

Також не радять їсти часник чи страви з ним на ніч. Натще його краще їсти після сніданку, а до будь-якої страви додавати свіжим (не варити, не смажити, не запікати) — тоді часник матиме найбільшу користь, тому що не втратить своїх корисних властивостей.

Часник не варто вживати людям з підвищеною секрецією шлунка, хворою печінкою, нирками та жовчним міхуром. І все ж часник має більше корисних властивостей, аніж шкідливих. Часник розріджує кров, це натуральний антибіотик, зміцнює імунну систему, очищає печінку, виганяє з організму паскудні мікроби.

Якщо в Азії часник — приправа дуже популярна, то японці практикують його вживання лише в медичних цілях, і зовсім не в кулінарії.

Цікаво й те, що у США є ресторан “Часник” (Garlic). Знаходиться він у Сан-Франциско (Каліфорнія). У десертне меню цього ресторану входить морозиво з часнику і “Chateau deGarlic”( Часникове вино). Не дивина, що й девізом цього закладу харчування є гасло: “Ми приправляємо наш часник їжею!”.

Цікаво і те, що американське місто Чикаго отримало свою назву завдяки індіанському слову, що означає “дикий часник” – “chicagaoua”.

У сучасному світі китайці вирощують 80% усього врожаю часнику і набагато випередили інші країни за експортом. Чимало хто вважає, що китайський часник занадто гарно виглядає — увесь білий, чистенький, наче клонований. До того ж, він довго зберігається. Так, є припущення, що його обробляють шкідливими речовинами, але немає незаперечних доказів, що цю інформацію (про шкідливість) не розпускають конкуренти.

А й справді — часник повинен мати відтінки — наприклад, бузковий. Зубчики часнику не можуть бути ідеально рівними, а корінчики — акуратно підстриженими. До того ж, вітчизняний часник продають на ринках з осені максимум до лютого.

Українці вирощують кілька видів часнику — ярий і озимий. В Україні є часник зубчиками і суцільний (як маленька цибуля). Його зберігають у добре провітрюваних торбинках або сітках, у підвішеному стані. Також його гарно сплітають в косички і прикрашають інтер’єри кухонь та ресторанів у народному стилі.

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

Здавна в Україні часник наділяли не лише лікувальною силою. Вважали, що часник має здатність захищати від злих духів. Часник завше клали під скатертину на Святвечір, тримали в кишені, носили у торбі.

Також його вплітали в косу нареченої перед вінчанням і носили зубчик часнику на шиї, як оберіг від гадюк. Дотепер у Карпатах часником натирають дітей перед тим, як іти в ліс — найкращий захист від укусу гадюк. А ще гуцули вірять, що не можна плювати на городі, бо від того зігниє капуста i часник.

Отож, їжте часник на здоров’я, і нехай жодна нечиста сила не має до вас доступу!