Чому і що їдять у новорічну ніч?

novorichnii_stil

Протягом року є такі свята, які об’єднують усіх жителів землі та допомагають їм відчути те, що наша Земля – човен, у якому ми всі курсуємо безмежжям Всесвіту. Саме тому новий рік такий популярний і такий бажаний у світі.

Кожна країна вкладає у святкування найкраще зі своїх традицій, починаючи від хатнього декору і одягу і закінчуючи святковим столом. Не дивно, адже їжа – настільки універсальна річ для людей різної національності, віку, соціального статусу, характерів і вподобань. Саме тому символічні страви на новорічному столі такі важливі, такі бажані.

Новорічний стіл – це символ того, чим славиться і чим багата кожна країна. Англійці й американці традиційно готують пудинг та індичку, японці – страви з морської капусти, італійці – свинячу ковбасу, німці – коропа, лосося і рибну ікру, а люди старого гарту не уявляють собі нового року без шампанського і салату «олів’є».

Та пригадаймо й те, що за святковий стіл сідають після взаємних привітань, обміну подарунками і у доброму настрої. Це сприяє гарному засвоєнню страв і доброзичливій атмосфері свята. Страви на новорічному столі стають не просто поживою, а набувають символічного значення. Споживаючи святкове блюдо, люди перебувають у піднесеному настрої та прагнуть загадати бажання і поділитись новорічною радістю з іншими. Саме тому вірять, що страви в такий час набувають додаткових цілющих властивостей.

У Європі найпопулярнішим є короп. Його вважають символом матеріального благополуччя – крупна луска коропа нагадує монетки. Пару таких лусочок багато хто постійно носить у гаманці, щоб «притягувати» в нього гроші. Калорійні м’ясні страви є чудовим доповненням до квашеної капусти і засобом від усіх хвороб. В Польщі, як і в багатьох країнах Європи, рибу вважають символом сімейного щастя й благополуччя.

Для тих, хто на дієті чи не їсть м’ясного, новорічний стіл прикрашений яблуками, родзинками і горіхами. З’їсти яблуко – означає пізнати добро і зло, розгризти горіх – подолати життєві труднощі.

Для ласунів німці традиційно випікають свої знамениті медяники або імбирні пряники у формі зайця, коня чи собаки. У колишні часи особливо славилися дрезденські пряники, які випікали мало не за місяць до свята, і медяники не черствіли й не засихали завдяки секретам майстерних кондитерів. До речі, в давнину ці пряники іноді відрізнялися дивовижними розмірами: наприклад, довжиною зі лаву!

Італійці вірять, що наївшись сочевиці, у їхні домівки прийде благополуччя і здоров’я. Навіть той, хто не особливо полюбляє сочевицю, повинен скуштувати бодай ложечку – в такий спосіб причаститися і долучитися до спільної трапези.

Скандинави подають до новорічного столу сушену тріску, яку перед тим вимочують в спеціальному соусі до желеподібної маси. Такої страви немає в інших країнах.

Французи не мислять свята без устриць, паштету з гусячої печінки фуагра, хорошого вина і сирної тарілки.

В Україні новорічний стіл не такий багатий, як на Різдво чи Маланку, але традиція «виставлятись» на свята властива багатьом господиням, що символізує щедрість господарів. Авжеж, неможливо усе з’їсти чи навіть скуштувати у новорічну ніч, але гості не повинні нарікати, що страв було мало і що не було чим закушувати традиційних тостів за щастя і за здоров’я.

Традиційною новорічною стравою на столах американців завжди була фарширована індичка. Рецептів фаршу безліч: сир, чорнослив, гриби, яблука, капуста, часник… І це далеко не весь перелік.

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

У Японії святкуванню Нового Року передує “золотий тиждень”. Це час, коли припиняють свою роботу практично всі установи і фірми, урядові організації, великі універмаги. Момент, коли настає Новий рік, японці зустрічають сміхом. Вони переконані, що сміх принесе їм удачу у наступному році. У будинках на почесному місці кладуть рисові коржі, а поверх – мандарини, що символізують щастя, здоров’я і довголіття. Всі продукти для новорічних страв дуже символічні: квасоля приносить щастя в дім, морська капуста – радість, смажені каштани – успіх у справах, горох і боби – здоров’я, варена риба – спокій і бадьорість духу, ікра оселедця – щасливу родину й багато дітей. Особлива страва на японському столі – це холодна закуска «про-січі-ріорі», яку готують з червоної квасолі й рису.

У Португалії з’їдають по одній виноградині під кожен удар курантів, адже виноград – це знак достатку в майбутньому році. Тому виноград обов’язково присутній серед святкових страв. Така ж традиція побутує і в Іспанії. А ще в Іспанії новорічний стіл не обходиться без смаженого ягнятка або поросятка, що асоціюється із прийдешнім роком. Цікаво, що австрійці та угорці не їдять м’яса із птиці на новий рік – будь-який птах, що символізує щастя, може просто полетіти. В Румунії та Угорщині на Новий рік обов’язково печуть пиріг, а в тісто підмішують стручок гіркого перцю і монетку. Той, кому випаде грошик, буде щасливий і багатий, а хто скуштує пекучого перцю, чекають неприємності.

Гарна традиція новорічних страв побутує у Тибеті. Там випікають дуже багато пиріжків і вірять: чим більше роздаси їх друзям і знайомим, тим успішнішим буде рік прийдешній.

Саме тому новорічні страви такі корисні та поживні, адже той, хто споживає їх у гарному настрої та з чистими думками, буде мати від такого святкування багато позитиву.