Магія квітів і трав

Ритуальне використання квітів сягає найдавніших вірувань, пов’язаних з культом Великої богині. В ті прадавні часи квіти були символом життя і плодючості. Квіти і трави були не тільки виразниками бажань, а й оберегами. Полин і петрушку чіпали в хаті від русалок на русалчин Великдень. М’ятою, любистком, татарським зіллям, якими прикрашали хати на Трійцю, оберігалися від злих сил. Вірили, що запашна трава, освячена на Маковея — захист від «вроків». Калину у всі часи вважали символом любові, щастя, здоров’я, багатства, краси, надії або розлуки, а також зв’язку з потойбічним життям.

Важливим був і колір квітки. Так, ЧЕРВОНИЙ означав життя і кохання, пристрасть і навіть війну. БІЛИЙ здавна був символом чистоти і невинності. ЧОРНИЙ – смутку і жалоби. ЖОВТИЙ – відрази, ненависті, розлуки, окрім ЗОЛОТИСТОГО – символу сонця і радості. ЗЕЛЕНИЙ означав надію і гармонію. БЛАКИТНИЙ – символ богів і небес. СИНІЙ – символ вірності. РОЖЕВИЙ – невинності, юності, ніжності. ПУРПУРНИЙ – символ величі.

magiya_trav2

КВІТУЧИЙ СЛОВНИЧОК

АЙСТРА – символ чистого і ніжного кохання. Як осіння квітка, символізує пізнє або останнє кохання.

БАЛЬЗАМІН – або розрив-трава була рідкісною рослиною і мала чудодійну силу: доторк її листя здатен був розбивати окови, відчиняти замки і приборкував тварин.

БАРВІНОК – символ вічності буття і життєвої сили, провісник весни, пам’ять про покійних. Звідси, хрещатий барвінок під хрестом на могилі.

БУЗИНА – кажуть, що її посадив сам чорт, аби мати власну домівку. Тому лукавий з ріжками постійно сидить у бузинових заростях. Але вчені довели, що квіти і ягоди бузини помічні від кашлю.

ВАСИЛЬКИ або ВОЛОШКИ – символ ніжної і тонкої душевної краси, праведності і святості, душевної чистоти, скромності і привітності. Назва квітки, каже легенда, походить від імені хлопчика Василька, якого русалки на Зелені свята заманили в поле і залоскотали – і він перетворився у квітку, названу його іменем.

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

ДЗВІНОЧКИ – провісники радісного дня і символ літа.

ЄВШАН-ЗІЛЛЯ – символ пам’яті про рідну землю і Батьківщину.

ЖОРЖИНА – символізує успіх та всепереможну силу життя.

ЗВІРОБІЙ – його ще називають Івановим зіллям і плакун-травою, бо, кажуть, що він виріс зі сліз Богородиці, яка ридала під час Хресних страждань Ісуса Христа. Вважають, що він допомагає від 99 недуг і оберігає від злих чарів та всіляких напастей і нечистої сили.

КОНВАЛІЯ – символ сердечної щедрості, душевної відкритості й надмірної довірливості. Через це конвалія водночас виражає життєву беззахисність.

КОНОПЛІ – їх наділяють символікою зради і тяжкого життя на чужині. Напевне тому, що коноплі мають два окремих стебла: матірку, як жіноче стебло, що дає насіння, та плоскінь, як чоловіче стебло, що насіння позбавлене.

КРОПИВА – символ ледарства, запущеності й безгосподарності, а також безпідставної неприязні в ставленні до інших людей.

КУЛЬБАБА – сонячна квітка. Насіння кульбаби означає крихкість, свободу і швидкоплинність життя.

ЛАВАНДА – символ любові та краси; використовують для ефірних олій та релаксації.

ЛЕПЕХА (або АЇР чи ТАТАР-ЗІЛЛЯ) – оберіг від злої сили. Лепеха названа татарським зіллям тому, що, за легендою, ця рослина потрапила на нашу землю разом з татарською навалою.

ЛІЛІЯ (або ЛІЛЕЯ) – символ неяскравої, але тендітної краси і тихого щастя. Біла лілея – квітка Божої Матері.

ЛЬОН – це символ дівочої краси, увінчаної довгою косою. Навіть існував звичай: плели косу із льону, прикрашали її стрічками; цю косу запалювали на весіллі, прикріпивши до древка, і виконували ритуальний весільний танок.

МАГНОЛІЯ – символ непорочності, наполегливості, благородства та колишнього кохання.

МАК – символ безконечності й незчисленності зоряного світу, Всесвіту, і, водночас, сну і забуття. Мак освячують двічі на рік – на Маковея і на Спаса, в серпні.

МАЛЬВА – символ любові до рідної землі, до свого народу, до батьківської хати.

МАТЕРИНКА – символ материнської любові й здоров’я дітей. Суто жіноча квітка.

М’ЯТА – це символ очищення й відвернення злих духів. А ще може уособлювати смуток і горе.

НАРЦИС – символ весни і пробудження, іноді – самозакоханості та марнославності.

НАСТУРЦІЯ – символ усамітнення від світського життя, скромності та жіночої чарівності. На Далекому Сході з окремих видів настурцій готують салати.

НЕЗАБУДКА – ніжна блакитно-небесна квітка, символ юності, незабутнього кохання. Іноді може позначати блакитнооких людей та скромність.

ПАПОРОТЬ – зілля особливе: кажуть, що воно цвіте тільки один раз опівночі на Івана Купала, і, до того ж, його оберігає нечиста сила.

ПІВОНІЯ – символ розквіту дівочої краси й жіночої зрілості. Також символ пишноти і повноти літа.

ПІДСНІЖНИК – провісник тепла, символ сподівань на краще майбутнє. У народі їх називають квітами надії.

ПЛЮЩ – часто символ смутку і безсмертя, а також потаємних любовних утіх та вінок давніх богів.

ПОЛИН – символ печалі, гіркої людської долі, навіть нечесності та інших людських пороків. Водночас є оберегом від всякої нечисті, зокрема відьом. Має значні лікувальні властивості, особливо, проти жовтяниці, пропасниці, для загоєння ран і навіть для зміцнення пам’яті.

ПРИМУЛА – символ щастя і весняного пробудження. У Великобританії ж існує легенда, що під час дощу під листям та у квітках примули ховаються маленькі феї і дітки гномів, а в місячну ніч вони підвішують до примул росинки, які світяться мов чарівні ліхтарики.

ПШЕНИЦЯ – символ достатку, хатнього затишку і дружної родини.

РОМАШКА – символ традиційного душевного, інтимного вибору за принципом «любить – не любить». Також символ простоти і невибагливості.

СОНЯШНИК – символ Сонця, праці й достатку, сили і добробуту. Один із найбільших символів України.

ТРОЯНДА – королівський символ верховенства, урочистої краси, особливої й величної вроди. Королева квітів, тому й вітають трояндовими букетами дуже шанованих людей.

ФІАЛКА – символ скромності, цноти, беззахисності, невинної відданості коханому. Вона приносить радість і може причарувати. А також символізує й смуток: нею прикрашають смертне ложе або могили передчасно померлих дівчат.

ХМІЛЬ – досить багатозначний символ: в ньому – і родючість всього живого, і буяння всього молодого, і гнучкість розуму, і хоробрість та відвага. З хмелем порівнюють і молодого парубка, котрий увивається за дівчатами та молодицями, і з молодим козаком, котрий відважно та винахідливо б’ється з ворогами.

ХРИЗАНТЕМА – символі життєвої зрілості, часто – минущості життя. Японці особливо шанують цю квітку і ототожнюють її із сонцем.

ЦИБУЛЯ – це символічний оберіг і активний життєвий оборонець людини від всяких напастей та недугів.

ЧАСНИК – має велику магічну силу та широкі лікувальні властивості. Він відганяє всіляку нечисть і напасть, що їх посилають злі сили – відьми, чаклуни, лихі люди. Людина, котра вживає або має при собі часник, стає невразливою до чарів, вроків та недобрих побажань і навіть проклять з чужих і ворожих вуст.

ЧЕБРЕЦЬ – символ спокою родини і здоров’я дітей. Його властивості більше магічні, аніж лікувальні.

ЧОРНОБРИВЦІ – для матерів – це символ синівської чоловічої сили, святості, чистоти, хлоп’ячої краси й добра. Діти ж пов’язують ці квіти з образом матері, для них це символ отчого дому, материнської любові, Батьківщини. Мають лікувальні властивості.

ЯБЛУНЕВИЙ ЦВІТ – символ розквітлої весни і жіночої краси, ніжності та привабливості.